ÚSPĚCH LÉKAŘŮ ÚSTŘEDNÍ NEMOCNICE THÁI NGUYEN (BỆNH VIỆN TRUNG ƯƠNG THÁI NGUYÊN)

Lékaři Ústřední nemocnice v Thái Nguyen (severně od Hanoje) přijali téměř 18iměsíční dítě N. M. A. z obce Nha Long z okresu Phu Binh (provincie Thái Nguyen) s useknutou pravou rukou. Stalo se tak v poledne 30. září 2023. Lékaři z kliniky estetické plastické chirurgie po více než 5 hodinách useknutou ruku přišili zpět.

Během hraní malé dítě nevědomky strčilo ruku v rodinné dílně do řezačky na kámen. Po poskytnutí první pomoci byl dětský pacient urychleně převezen do nemocnice v Thái Nguyen, kde se na jeho operaci podílel štáb lékařů v čele s Dr. Nguyen Thanh Tungem, přednostou estetické plastické chirurgie. Dr. Nguyen Thanh Tung mimo jiné řekl, že „…chirurgie useknutých končetin, rukou nebo nohou musí probíhat stejným postupem, u takto malého dítěte se jednalo o ojedinělý případ, kdy došlo k přeseknutí všech šlach, zápěstních kostí, nervových okruhů, karpálního tunelu, takže každý chirurgický krok je obtížný, nejobtížnější je obnova cév a nervů. Anesteziologové a chirurgové musí mít vysokou odbornou kvalifikaci a rozsáhlé zkušenosti v mikrochirurgii. Prvním krokem je spojení kostí, pak spojení šlach, propojení nervů a propojení cév. Operace byla provedena úspěšně.“

Podle doktorky Pham Thi Lan, zástupkyně přednosty anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice, je anestezie obtížná a komplikovaná, zvláště u dětských pacientů, kteří ještě nejsou vyvinuti, takže rizika respiračního a oběhového selhání nebo hypotermie jsou vyšší, než u dospělých. Odbornou erudicí se ale podařila správná anesteziologie u takto malého dítěte.

Dítě po operaci a po procitnutí pilo mléko a komunikovalo v rámci svého věku s příbuznými. Přišitá ruka se postupně zotavovala. Tímto úspěchem potvrdili lékaři a zdravotní sestry nemocnice v Thái Nguyen svou vysokou kvalifikaci a odbornost v léčbě obtížných a složitých případů.

Po 12 dnech lékaři mohli konstatovat, že zdraví dítěte N. M. A. se stabilizovalo, dětský pacient normálně jí a pije, směje se, mluví a hraje si s lékaři, sestrami a s příbuznými. Po dobu těchto 12 dní byla dětská ruka pečlivě sledována a bylo konstatováno, že stehy již byly zhojené, sliznice ruky zrůžovělá, nebyla již oteklá ani edematózní.

Vedoucí lékař Ðong Quang Son, zástupce ředitele nemocnice v Thái Nguyen, vypověděl, že jakmile se lékaři dozvěděli, že se jedná o useknutou ruku dítěte, bylo všem specialistům nařízeno, aby udělali vše pro to, aby se dětskou ruku podařilo zachránit, což se nakonec podařilo.

Doktor Nguyen Thanh Tung uvedl, že dětská ruka bude nadále rehabilitována, aby se vyladily svaly a šlachy a aby mohla ruka správně fungovat při všech činnostech.

Maminka dítěte, paní N. uvedla, že když se dozvěděla o úrazu, byla z toho v šoku, ale nyní „…kdy mi lékaři oznámili, že schopnost zotavení mého dítěte je 100 procentní, jsem pocítila nesmírnou úlevu.“

Po 17 dnech obětavé péče lékařů a zdravotních sester byl dětský pacient z nemocnice propuštěn domů za velké radosti rodičů i prarodičů. Paní N., maminka dítěte řekla: „ Naše rodina by chtěla vyjádřit upřímné poděkování zdravotnímu personálu chirurgického oddělení a nemocnici za obětavou léčbu a péči o naše dítě.“

Primář MUDr. Nguyen Thanh Tung (vlevo) a zástupce ředitele nemocnice, MUDr. Ðong Quang Son při prohlídce dětského pacienta

Primář MUDr. Nguyen Thanh Tung procvičuje ruku malého pacienta a udílí instrukce mamince dítěte

Podle deníku Nhan Dan zpracoval Ing. Jiří Homola, fotografie: deník Nhan Dan

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.