PROJEKT MZV ČR ROZŠIŘTE I NA VIETNAM

logo_CVS_-_nove
Vítáme nový projekt MZV ČR, který pomůže našim podnikům ve zrychleném řízení získat potřebné pracovníky, kteří chybí na našem trhu práce. Žádáme o zjednodušení projektu vyřizování zaměstnaneckých karet podnikům pro své budoucí kmenové zaměstnance ze zahraničí, tak aby byl přímý kontakt podniků s MZV ČR, případně s konkrétní ambasádou ČR v zahraničí a o jeho rozšíření na 94 milionový Vietnam. Velký zájem našich výrobců je totiž tradičně o pracovníky z Vietnamu, protože ve VSR žije přes 206 tisíc česky nebo slovensky mluvících lidí, kteří u nás v minulosti studovali nebo pracovali. Proto není problém, aby zájemci o práci v ČR předem ve Vietnamu absolvovali základní kurs češtiny. Vietnamští vysokoškolsky vzdělaní IT specialisté patří mezi vyhledávané odborníky zájemců z celého světa. Vietnamci pracují v NASA v USA, ale například významné rakouské firmy loni vytvořili ve Vietnamu 7 svých poboček zaměstnávajících vietnamské IT programátory a před 3 lety Čína koupila za několik desítek tisíc amerických dolarů software z Vietnamu.

Firmy u nás, které exportují své výrobky do celého světa, však velmi nutně potřebují švadleny, svářeče, zámečníky, soustružníky i dělníky, či dělnice na pásovou montážní výrobu a mají pro ně zajištěné i ubytování. Ve Vietnamu jsou kvalifikovaní pracovníci těchto profesí, kteří mají zájem o tuto práci u nás, protože průměrný měsíční plat kvalifikovaného dělníka činí ve Vietnamu v přepočtu 2500,- Kč (středoškoláka s maturitou 4000,- Kč a vysokoškolsky vzdělaného pracovníka 9000,- Kč) Vietnamci u nás pracují a studují již 60 let a tuto tradici musíme využít ku prospěchu našich firem. Česko-vietnamská společnost, v rámci posilování přátelství a spolupráce ČR s VSR, nabízí pomoc podnikům v ČR při vyhledávání potřebných budoucích kvalitních kmenových zaměstnanců i při zajištění praktického prověřování jejich kvalifikace ve Vietnamu před jejich příletem k nám. Rádi všem zájemcům poradíme. Za 47 návštěv Vietnamu a předloňské 8 měsíční bydlení v Hanoji jsem poznal, že pracovití Vietnamci mají ČR velmi rádi, z 90% jsou buddhisté a o práci u nás mají díky mnohaleté tradici opravdový zájem.
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.