Přání předsedy ČVS Vietnamcům k novému lunárnímu roku Hada

Vážení vietnamští přátelé,

nastává rok 2013, rok Hada, který je svými symbolikami velmi významný.

Dovolte mi, abych jménem Česko-vietnamské společnosti všem vietnamským přátelům zde v České republice a ve Vietnamu, při příležitost největšího svátku Tét, popřál hodně štěstí, zdraví a také hodně rodinné pohody.

Přeji vám, aby se splnila všechna přání a předsevzetí, která si při této příležitosti dáváte. Rok Hada vnímám jako velmi významný, symbolický, neboť vláda Hada symbolizuje vždy příchod významných událostí. Je to také rok usmíření. Dává nám velikou příležitost napravovat svoje minulé chyby a rozepře. Usmířit a zklidnit vztahy v rodině či příbuzenstvu. Věřím, že i v tomto novém roce nastanou nové důležité věci, které posunou náš život ke vzájemné lepší budoucnosti.

Velmi si proto přeji, aby byl tento rok velkým upřímným usmířením většinové české společnosti s vietnamskou komunitou. Jeho největším důkazem by pak bylo přiznání vietnamské komunitě statut národnostní menšiny. Za naši Česko-vietnamskou společnost mohu ze srdce říci, že všichni naši členové o toto budou aktivně usilovat.

Také si přeji, aby se ještě více rozvíjely vztahy České republiky s přátelským Vietnamem, a to nejen v oblasti ekonomické, ale především v oblasti kulturní, školské a vědecké. Vietnamské umění založené na tisícileté tradici je nesmírným obohacením naší středoevropské kultury. Kulturní spolupráce je nejpřirozenější cestou vzájemného poznávání se, proto jednou z významných událostí tohoto roku by mohlo být uzavření mezinárodní smlouvy o vzájemné spolupráci v oblasti kultury, školství a vědy. Tuto smlouvu s Vietnamem naše Česká republika bohužel dosud nemá.

Pan Marcel Winter, čestný předseda naší společnosti, vždy říkal, že byl dobrým tátou všem Vietnamcům žijícím v České republice. Já bych byl rád jejich dobrým partnerem. Vietnamská komunita dospěla v hrdé, samostatné občany, kteří si právem získali respekt a uznání od ostatních českých spoluobčanů. Vnímám je tedy jako zcela rovnoprávné a samostatné občany. Nepotřebují již, aby je někdo vedl a říkal jim co mají dělat. Sami umí hájit svá občanská práva a obstát tak v nelehkém životě naší České republiky. Proto jim v roce Hada nabízím jménem naší společnosti rovnoprávné partnerství, přátelství a vzájemnou pomoc.

S pozdravem

PaedDr. Miloš Kusý

V Praze dne 9.2.2013

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.