Plakal celý Vietnam

Dvoudenní státní smutek 12. a 13. října k úmrtí a konání pohřbu generála Vo Nguyen Giapa doslova rozplakal miliony Vietnamců doma i na celém světě. Vo Nguyen Giap byl nejbližším spolupracovníkem zakladatele vietnamského státu Hočimina a uznávaný světový vojevůdce, který u Dien Bien Phu porazil s lidovou rolnickou armádou francouzské vojenské jednotky – kolonizátory tehdejší Indočíny. Zúčastnil jsem se oficiálního pietního aktu ve vojenské nemocnici Hanoji, kde generál Vo Nguyen Giap 4.října ve věku 102 let zesnul.

GENERAL VO NGUYEN GIAP

Měl jsem tu čest sepnout ruce a poklonit se třikrát zesnulému generálovi Vo Nguyen Giapovi i zvlášť každému z přítomných rodinných pozůstalých a vyjádřit jim tím hlubokou soustrast. Měl jsem na klopě saka i odznáček s českou a vietnamskou vlaječkou, aby poznali, že v České republice jsou přátelé Vietnamu, kteří si váží odvahy a hrdinství zesnulého generála Vo Nguyen Giapa.

čestný předseda Česko.vietnamské společnosti Marcel Winter na pohřbu generála Vo Nguyen Giapa v Hanoji

čestný předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter na pohřbu generála Vo Nguyen Giapa v Hanoji

Na vlastní oči jsem na tomto pietním aktu viděl slzící vojenské veterány na invalidních vozících, ale také mladé lidi s kapesníky plné slz, včetně patnáctiletých chlapců a dívek utírajících si oči. Plakali prostě všichni, celý Vietnam a rozhodně ne proto, že by jim to někdo nařídil. Vietnamské vlajky na budovách byly svinuté k žerdi černou stuhou a ve vietnamských televizích měla vietnamská vlajka také černou stuhu. V neděli 13. října byla rakev se zesnulým převezena na lafetě děla do jeho rodné provincie Quang Binh a v 16,20 hodin byla uložena do hrobky za přítomnosti několika desítek tisíc lidí Ve všech vietnamských provinciích se konaly po oba dva dny smuteční pietní akty, na které přicházeli Vietnamci i se svými rodinami poklonit se jeho památce a na velkoplošných obrazovkách mohli sledovat přímý přenos pohřbu. Poznal jsem, že vietnamští lidé mají skutečně generála Vo Nguyen Giapa ve svých srdcích a nikdy na něj nezapomenou. Desítky let krutých válek je naučilo vážit si těch, kteří svojí statečností se zasloužili o jejich svobodu.

na pietnim aktu se setkali i dva přátelé, čestný předseda CVS Marcel Winter a fotoreportér Nguyen Van Ku

na pietním aktu se setkali i dva přátelé, čestný předseda CVS Marcel Winter a fotoreportér Nguyen Van Ku

Marcel Winter – Hanoj
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.