Hodnocení a komentáře návštěvy ministra Lubomíra Zaorálka ve Vietnamu ve sdělovacích prostředcích jsou naprosto stejné, jako v minulosti po návštěvách tehdejších politiků premiéra Miloše Zemana, či prezidenta Václava Klause, nebo premiéra Miroslava Topolánka.
Naši státníci vždy při návštěvě Vietnamu úspěšně objeví objevené a po jejich návratu domů nastane klid, který bude asi tradičně zase do další naši státní návštěvy této perspektivní země, ve které žije přes 200 tisíc lidí, jenž hovoří česky nebo slovensky, protože v minulosti u nás studovali, nebo pracovali. Již 20 let se snažím informovat o velkých exportních i kooperačních a investičních možnostech ve Vietnamu, sám jsem bez jakékoliv státní finanční pomoci připravil a realizoval účast firem z ČR na 12 největších veletrzích v Hanoji a trvale posílám cenné aktuální marketingové teritoriální informace o Vietnamu do všech sdělovacích prostředků i na patřičná ministerstva a podnikatelská sdružení. Ohlas institucí a zveřejnění informací pro naše výrobce, exportéry a investory jsou téměř nulové. Proto mnoho let zveřejňuji tyto pro naše podnikatele potřebné marketingové informace na webu naší Česko-vietnamské společnosti.
Za 47 návštěv Vietnamu i díky předloňskému 8 měsíčnímu bydlení v Hanoji jsem poznal velký zájem nejen o české výrobky a technologie, ale také o naše potraviny, včetně čerstvého i sušeného mléka a mléčných výrobků. Nabídnul jsem tuto možnost v minulosti Agrární komoře ČR a letos Zemědělskému svazu ČR, ale opět bez praktické odezvy. MPO jsem před 12 roky, ale i před 6 lety a také loni navrhnul pronájmem si zřídit Český dům v Hanoji, ve kterém by v přízemí byla výstavní a nabídková prodejna českých výrobků, aby při účasti našich vystavovatelů na vietnamských veletrzích odpadlo nákladné odesílání výrobků na veletrh a po skončení veletrhu zase zpět, ale hlavně z důvodu možnosti prohlédnout si, vyzkoušet a koupit vystavený český exponát i po skončení veletrhu. Dále by v Českém domě v Hanoji měla být kvalitní česká restaurace a kulturní i informační středisko ČR, knihovna, místnost pro jednání našich podnikatelů a v patrech ubytování pro naše podnikatele, kteří navštíví hlavní město Vietnamu. Opět tento můj návrh, vycházející z mnohaleté marketingové a akviziční praxe ve Vietnamu, skončil bez jakéhokoliv ohlasu. Asi proto, že u nás rozhodují teoretici bez znalostí současné praxe, nebo ti, co navštívili Vietnam pouze jednou (na dva týdny a polovinu doby se koupali v moři), ale po návratu do ČR jsou z nich „odborníci na Vietnam“. O tom, že u nás chybí podnikatelům aktuální informace o možnostech v současném Vietnamu jsem hovořil 11. května v pořadu České televize Interview. Výstavba 13 jaderných elektráren, dálnice většinou s osmi jízdními pruhy a se 106 mosty od hranic Číny do Hočiminova Města, metra v Hočiminově Městě, největšího letiště v Asii i velkého nadzemního přepravního kolejového systému se 17 terminály v Hanoji, ale také realizace usnesení vlády VSR z 22.3.2013 o nákupu technologií pro vybudování high-tech průmyslu, jsou pouze ty největší příležitosti pro naše firmy v 94 milionovém Vietnamu a rozhodně stojí za naši pozornost. Je však potřeba být více aktivní, dobře znát vietnamské zvláštnosti a tradiční teritoriální obchodní praxi, protože ve Vietnamu platí nejen jiné obchodní zvyklosti než u nás, které většinou naši podnikatelé neznají, ale také tři hlavní obchodní zásady: rychlost + kvalita + cena Kdy už konečně náš stát využije mnohaleté praktické zkušenosti ku prospěchu průmyslu a obchodu ČR? Jak dlouho ještě budou naše státní návštěvy pouze objevovat Vietnam?
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
Vizionář roku 2012 v ČR
http://www.iprosperita.cz/lobby-info/6453-budeme-stale-objevovat-vietnam