NEJEN U NÁS SLAVÍ VIETNAMCI VÁNOCE

Vietnamci žijící u nás se v rámci své integrace přizpůsobili našim tradicím a na štědrovečerní tabuli mají kromě smaženého kapra i bramborový salát. Pečou také tradiční české vánoční cukroví. Děti dostávají mnoho dárků pod vyzdobeným vánočním stromečkem, protože u Vietnamců jsou v životních prioritách na prvním místě děti.
I když ve Vietnamu se oficiálně vánoce neslaví, tak zejména mladí Vietnamci slaví vánoce, ale i Valentýna, či Hallowen v restauracích a proto je nyní ve městech i odpovídající vánoční výzdoba. Vánoce také slaví ve svých rodinách 206 tisíc Vietnamců, kteří u nás v minulosti pracovali, nebo studovali i vysoké školy. Ve Vietnamu žije přes tisíc u nás vystudovaných vysokoškoláků.

Nejvýznamnějším a největším svátkem v 97 milionovém Vietnamu je oslava nového roku, nazývaná Tét. Každoročně na tyto oslavy přilétají do Vietnamu za svými rodinami statisíce Vietnamců, kteří žijí ve 40 zemích světa. Nový rok 2020 začne ve Vietnamu 25. ledna a jeho obrovská silvestrovská oslava proběhne 24. ledna tradičně doprovázená mnoha velkými ohňostroji a petardami. Při svých 48 návštěvách Vietnamu jsem tam zažil několik silvestrovských oslav, ale také v Hanoji i oslavu milénia a bylo to moc krásné, prostě nezapomenutelné.
Vietnamci umí nejen pracovat, ale také se bavit. Navíc nejoblíbenějším nápojem ve Vietnamu je pivo a sportem fotbal. Třeba i tyto skutečnosti napomohly k jejich výborné integraci u nás.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
 
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.