Metro v Ho Či Minově Městě

Metro v Ho Či Minově Městě

Jak jsem již naznačil v článku o metru v Hanoji (viz: Metro ve Vietnamu ze dne 15. 2. 2021), další článek bude o metru v největším městě Vietnamu. Česká encyklopedie Wikipedia tvrdí, že metro v Ho Či Minově Městě bude prvním metrem ve Vietnamu vůbec, ale to se nezakládá na pravdě, protože hanojské metro předběhlo jižní metropoli, ačkoliv je Hanoj menším městem, i když hlavním celé země. (Zajímavé je, že cizojazyčné verze Wikipedie tuto informaci o metru uvádí správně, tj. že prvním metrem ve Vietnamu je to hanojské). Nicméně, obě metropole kvůli svému významu potřebují metro, aby se ulehčilo mnohdy velmi chaotické dopravní situaci.

Bourací práce kvůli metru na rohu ulice Pham Van Hai (okres Tan Bính)

V Ho Či Minově Městě v současné době probíhá výstavba metra na 2 linkách. Až si prohlédnete fotografie, které jsou převzaty z www.livinginasia.co , tak poznáte některé ulice přímo v centru města, kam přijíždějí všichni cizinci. Ostatně tomuto centru města se dodnes říká Saigon (Sài Gòn).

Metro v Ho Či Minově Městě bude obdobné, jako v Hanoji – část tratí povede v podzemí, část nad zemí. Důvod je v podstatě stejný, jako v případě Hanoje – kvůli spodní vodě by se náklady neúměrně zvyšovaly, kdyby všechny stanice a linky vedly pod zemí. Na výstavbě metra se podílí hlavně Japonsko.

Ho Či Minovo Město plánuje výstavbu celkem 6 tratí metra, na které bude navazovat jedna linka tramvaje a 2 linky příměstského vlaku.

Bourací práce na ulici Hoang Van Thu

Trať č. 1 – Bến Thành – Sui Tiên (Min Ðông)

Tato trať povede od stanice Ben Thanh (známá to ústřední tržnice ve městě) v okrese č. 1 přes stanici u Městského divadla k loděnici Ba Son a dále bude pokračovat přes okres Bình Thanh do okresu č. 2 (stanice u mostu Saigon, stanice Thao Ðien a An Phu) až do okresu Thu Ðuc (stanice Rach Chiec, Phuoc Long, Bình Thai). Metro povede také kolem Saigon Hi-Tech Park a zábavného parku Suoi Tien v okrese Thu Ðuc až k východnímu autobusovému nádraží Mien Ðong v okrese Bình Thanh.

V budoucnosti by trať z východního autobusového nádraží vedla přes uzel Bình Duong na severozápad do Di An nebo na severovýchod až do města Bien Hoa.

Tato linka bude označena červenou barvou a písmenem S (podle názvu centra města Sài Gòn). Trať od Ben Thanh do Suoi Tien by měřila 19,7 km a měla by mít 14 stanic. Vozovna by měla být v Suoi Tien.

Trať č. 2 – C Chi – Th Thiêm

Tato trať by měla měřit 48 km a měla by mít 42 stanic. V první fázi výstavby by se mělo vybudovat 11 stanic a to na části trati mezi Bến Thành a Tham Lương. V Tham Luong bude také depo.

Tato linka bude označena žlutou barvou a písmenem B (podle stanice Bà Quo).

První část tratě povede západním směrem kolem stadionu a parku Tao Ðan (okres č. 1), na ulici Ðien Bien Phu, která rozděluje okresy č. 3 a 10, k parku Le Thi Rieng (okres č. 10), do ulice Pham Van Hai (okres Tan Bình), přes Bay Hien, ulici Nguyen Hong Ðao a Ba Queo až po Tham Luong. Později by trať měla pokračovat kolem mezinárodního letiště Tan Son Nhat a dál až do oblasti Cu Chi.

Opačným směrem od Ben Thanh by trať měla pokračovat k třídě Ham Nghi v centru města (u řeky Saigon) do okresu č. 2 (náměstí Thu Thiem, ulice Mai Chi Tho, Tran Nao, Bình Khanh až po nádraží Thu Thiem).

V současné době jsou ve výstavbě tyto dvě linky, přičemž u linky č. 2 se jedná o první fázi výstavby na trati Ben Thanh a Tham Luong. Snímky, které jsou součástí tohoto článku, jsou z výstavby roku 2020.

Další plánované linky.

Vchod do metra u Městského divadla

Trať č. 3A – Bến Thành – Tân Kiên

Tato trať bude označena tmavě modrou barvou a písmenem K (podle stanice Tân Kiên, jelikož písmeno T je přidělené jiné trati). Trať by měla měřit 19,8 km a měla by mít 17 stanic. Trať povede od Ben Thanh přes Thai Bình (okres č. 1) přes park Hoa Bình na ulici Hung Vuong (okres č. 5), dále povede kolem Univerzity medicíny a farmacie (Ðại học Y dược) přes Cho Lon (okres č. 5) do Cay Go a k parku Phu Lam (okres č. 6) až k autobusovému nádraží Mien Tay (okres Bình Tan) a do Tan Kien (okres Bình Chánh). Časem by se trať mohla prodloužit až do Tan An, městečka ležícího jihozápadním směrem asi 30 km od centra města.

Stanice Tan Cang na lince metra č. 1

Trať č. 3B – Cộng Hòa – Hiệp Bình Phước

Tato trať bude označena fialovou barvou a písmenem N (podle stanice Thị Nghi). Trať by měla měřit 12,2 km a měla by mít 10 stanic. Trať by začínala ze stanice Cong Hoa (jedna ze stanic na trati č. 3A), vedla by kolem stadionu a parku Tao Đan a Paláce Sjednocení (Hội trường Thống Nhất) v okrese č. 1, pokračovala by k jezeru Hồ Con Rùa (Želví jezero) na ulici Pham Ngoc Thach (okres č. 3), kolem stadionu Hoa Lu na ulici Nguyen Thi Minh Khai a kolem zoologické a botanické zahrady (okres č. 1), dále pak do stanic Thi Nghi, Hang Xanh a Xo Viet Nghe Tinh (vše okres Bình Thanh) a přes Bình Trieu do Hiep Bình Phuoc (vše okres Thu Đuc). V další fázi by trať pokračovala přes Tam Bình a An Bình až do města Thu Dau Mot.

Trať č. 4 – Thạnh Xuân – Hiệp Phước a Gia Định – Lăng Cha Cả

Tato trať bude označena zelenou barvou a bude mít dvě písmena G (dle stanice Gò Vấp) a T (podle Tân Sơn Nhất).

Trať G bude měřit 35,75 km a bude mít 32 stanic, trať T bude měřit 3,2 km a bude mít 3 stanice.

V první fázi by se měla budovat trať Tan Son Nhat (mezinárodní letiště) – Lang Cha Ca.

Také na této trati bude výchozí stanice Ben Thanh. Jižním směrem trať povede k mostu Ong Lang (spojující okres č. 1 a okres č. 4), další stanice bude Khanh Hoi (okres č. 4), pak budou stanice v okrese č. 7 (Tan Hung, na ulici Nguyen Huu Tho a ulici Nguyen Van Linh), další stanice povedou v okrese Nhà Bè (stanice Phuoc Kien, Pham Huu Lau, Ba Chiem) a trať by měla končit ve vsích Long Thoi a Hiep Phuoc.

Severním směrem trať od Ben Thanh povede k Želvímu jezeru (Ho Con Rua) a parku Le Van Tam na ulici Hai Ba Trung (okres č. 1), k mostu Kieu (na rozhraní okresů č. 1 a č. 3 a okresu Phu Nhuan), k parku Gia Đinh (okres Phu Nhuan), do okresu Go Vap (stanice u nemocnice č. 175, stanice na ulici Nguyen Van Luong, stanice An Nhon a u mostu An Loc, stanice Nga Tu Ga) a pak stanice Thanh Xuan (okres č. 12).

U parku Gia Đinh bude odbočka tratě Tan Son Nhat – Lang Cha Ca (ležící na trati č. 5), z Tan Son Nhat bude ještě odbočka na stanici Hoang Van Thu, jenž se bude nacházet též na trati č. 5.

Současná doprava v Ho Či Minově Městě ukazuje, že město nutně metro potřebuje

Trať č. 5 – Cần Giuộc – Cầu Sài Gòn

Tato trať bude označena světle modrou barvou a bude mít písmeno C podle stanice Cần Giuộc. Trať by měla měřit 23,39 km a měla by mít 22 stanic. V první fázi výstavby se bude stavět část Bảy Hiền – Cầu Sài Gòn (Saigonský most).

Trať povede od Saigonského mostu (spojující okres č. 2 a okres Bình Thanh) přes stanici Hang Xanh, stanici na třídě Bach Đang a stanici Ba Chieu (vše okres Bình Thanh), do ulice Nguyen Van Đau (ulice mezi okresy Bình Thanh a Phu Nhuan), do ulice Hoang Van Thu (okres Phu Nhuan), do stanic Lang Cha Ca, Bay Hien a Tan Binh (vše okres Tan Bình), do stanice Bac Hai (okres č. 10), kolem Technologické univerzity (Trường Đại học Bách Khoa), do stanice Phu Tho (okres č. 11), kolem Univerzity medicíny a farmacie (okres č. 5), do stanice Xom Cui (okres č. 8), kolem autobusové stanice v okrese č. 8 až do stanic Bình Hung a Can Giuoc (okres Bình Chánh).

Výstavba metra u Ben Thanh

Trať č. 6 – Bà Quẹo – Phú Lâm

Tato trať bude dlouhá 6,8 km, bude mít 7 stanic a bude označena zlatou barvou a písmenem Ð (podle stanice Ðầm Sen). Trať povede ze stanice Ba Queo (na trati č. 2 v okrese Tan Bình), přes třídu Au Co (mezi okresy Tan Bình a Tan Phú), přes ulici Thong Nhat, třídu Hoa Bình až po třídu Luy Ban Bích (Ðam Sen) – vše okres Tan Phú až do stanice Phu Lam (na trati č. 3) v okrese č. 6.

Výstavba nadzemní části metra

Tramvajová linka T1 – Mê Linh – Miền Tây

Tato tramvajová linka, označená T1, povede od stanice Me Linh (okres Bình Thanh), která se nachází kousek od stanice metra Ba Son (loděnice – trať metra č. 1) a povede přes okres č. 1 (ulice Ton That Ðam, ulice Calmette, ulice Yersin, ulice Nguyen Canh Chan) až po ulici Nguyen Van Cu, jenž odděluje okresy č. 1 a č. 5, dále povede přes okres č. 5 (kolem marketu Hoa Bình, kulturního centra, most Cha Va) a okres č. 6 (stanice Bình Tay, Bình Tien, Lo Gom, Phu Lam, Bình Phu), dále na ulici An Duong Vuong, která tvoří hranici mezi okresy č. 6 a Bình Tan a měla by končit ve stanici Mien Tay, jenž se nachází u linky metra 3A (okres Bình Tan).

Výstavba metra v centru města u Městského divadla

Příměstský vlak monorail (MR2 a MR3)

MR2 – Bình Hưng – Thanh Ða

Příměstský vlak, označený jako MR2 (po tramvajové lince druhý v pořadí, proto 2) povede ze stanice Bình Hung (okres Bình Chánh) přes stanici Rach Hiep An, ulici Pham Hung a most Ong Be (vše okres Bình Chánh) ke stanici RMIT (pobočka Royal Melbourne Institute of Technology) v okrese č. 7, pak bude pokračovat do ulice Nguyen Van Linh, kde bude zastávka metra linky č. 4, další zastávky v okrese č. 7 budou na ulicích Nguyen Ðuc Canh, Phu My Hung, Nguyen Thi Thap, Tan Thuan Tay, Huynh Tan Phat, pak bude pokračovat v okrese č. 2 (stanice Nam Thu Thiem, stanice Tran Nao, Bac Thu Thiem, Bình An a stanice Thao Ðien). Stanice Tran Nao a Thao Ðien jsou zároveň zastávkami linky metra (Tran Nao linky metra č. 2 a Thao Ðien linky metra č. 1). Poslední zastávkou příměstského vlaku bude stanice Thanh Ða v okrese Bình Thanh.

Výstavba stanice metra u ústřední tržnice Ben Thanh

MR3 – Gò Vấp – Tân Chánh Hiệp

Příměstský vlak, označený jako MR3 povede z okresu Go Vap (od stanice metra linky č. 4) přes stanici Xom Thuoc, ulici Thong Nhat a ulici Hanh Thong Tay (vše okres Go Vap), přes stanici Tan Son (okres Tan Bình) a třídu Phan Huy Ích (okres Tan Bình) do Quang Trung Software City (Công viên phần mềm Quang Trung) v okrese č. 12 a do stanice Tan Chánh Hiep v okrese č. 12.

Výstavba stanice Rach Chiec na lince metra č. 1

Dle vyjmenovaných stanic metra i tramvaje a příměstských vlaků je patrné, že tato hromadná doprava by měla obsáhnout všechny okresy Ho Či Minova Města. Podle fotografií je vidět, že v současné době obyvatelé města to nemají jednoduché, protože se všude bourá, staví a buduje a tato situace bude ještě několik let trvat. V každém případě to ale město potřebuje, aby byl život trochu jednodušší, neboť Ho Či Minovo Město má kolem 9 milionu obyvatel (a s okolím ještě více, nemluvě o těch, kteří do města přijíždějí za prací, na trhy a podobně).

Podle Wikipedie a www.livinginasia.co zpracoval Ing. Jiří Homola

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.