VIETNAMCI PODĚKOVALI MINISTRU FINANCÍ ČR ZA OMLUVU I PŘEDSEDOVI ČVS ZA PODPORU

V Praze dne 26. března 2015
K rukám váženého Ministra financí České republiky – pana Ing. Andreje Babiše

     Vážený pane ministře,

    v úvodu mi, prosím, dovolte Vám věnovat uctivý pozdrav a popřát Vám, Vaší rodině a všem Vašim spolupracovníkům hodně zdraví.
Vážený pane ministře, nejen vietnamští podnikatelé, ale i vietnamská komunita jako celek, velice radostně uvítala Váš projev v rámci setkání s předsedou Česko – vietnamské společnosti Marcelem Winterem, jehož obsah byl zveřejněn dne 20.03.2015. Tímto bychom rádi vyjádřili své hluboké díky za to, jak chápavý postoj jste zaujal vůči naší komunitě a našim podnikatelům.
Vážený pane ministře, vietnamská komunita zakotvila na tomto území již od padesátých let minulého století a od té doby do dnešního dne slovo Vietnam je slovem více než povědomým a blízkým občanům Česka a Slovenska. Vážený pane, vietnamská komunita se na území Česka udržela do nynějška především zásluhou českých občanů a české vlády, kteří naší komunitě vytvořili podmínky pro vlastní rozvoj, přičemž česká vláda zařadila tuto komunitu mezi uznávanou národnostní menšinu.
Dle dostupných informací se na tomto území nachází přibližně 30 tisíc maloobchodníků. V dobách celosvětové finanční krize vznikl obrovský konkurenční boj mezi velkými společnostmi a nadnárodními řetězci v rámci celé České republiky, v jehož důsledku se klasické kamenné obchody dostaly do potíží vedoucích k bankrotu. Do těchto opuštěných kamenných obchodů jsme se pak přestěhovali my, Vietnamci, ve snaze konkurovat. My Vietnamci se neobáváme dřiny od brzkého rána do pozdního večera („od nevidím do nevidím“), abychom měli alespoň nějaký zisk z podnikání na pokrytí životních potřeb, zaplacení povinných odvodů na daních a na sociálním pojištění. Z toho důvodu jsme zakotvili v těch nejvzdálenějších končinách Česka, v těch nejzapadlejších obcích, prostě tam, kde se původní čeští podnikatelé neprosadili, tedy nemohli poskytovat své služby důchodcům a sociálně slabším vrstvám. Naše aktivity v těchto místech jsou velice ceněny a chváleny. Kromě obrovského konkurenčního tlaku ze strany velkých řetězců jsme museli každoročně čelit i úskalím typu zaujatého postoje, drobných krádeží, násilných přepadení, dále i jazykové bariéry, to vše našim občanům přineslo nemalé potíže, které museli překonat.
Vážený pane, vietnamská komunita je považována veřejnými činiteli a českými občany za komunitu spořádanou, integrovanou do české společnosti, a to i přes to, že v poslední době se našlo několik jedinců, kteří porušili české zákony, čímž negativně ovlivnili obraz naší komunity, nicméně se jedná jen o velice malý počet, který nemůže reprezentovat celou komunitu jako takovou. Jménem všech spořádaných Vietnamců bychom si tímto dovolili omluvit českému národu a české vládě.
Vážený pane ministře, v rámci naší komunity již vyrůstají občané druhé generace, vychovávané českým školstvím – od základního až po univerzitní. Zástupci druhé generace se stali a postupně stanou plnohodnotnými českými občany, kteří se plně zaintegrují do české společnosti. Dále jsme založili mnoho spolků, například Svaz Vietnamců v ČR, Svaz vietnamských podnikatelů v ČR, momentálně zakládáme Svaz vietnamských potravinářů v ČR – všechny tyto spolky mají za cíl určit směr vývoje vietnamské komunity kupředu. Aktuálně je druhá generace Vietnamců, vychovávaná v českém prostředí, v úzké spolupráci s českými občany a podílí se velkou měrou na vzniku poradenských kanceláří právě za účelem poskytování rad v oblasti práva, jazyka, daní, právě za součinnosti advokátů, daňových a obchodních poradců tak, aby vietnamská komunita řádně plnila své povinnosti při podnikání a placení daní, dále i při dodržování zákonů.
Ještě jednou si dovolíme poděkovat Vám, pane ministře, za Váš zveřejněný projev, díky čemuž jste nám dal důvod k radosti a také jistotu. Také bychom rádi poděkovali panu předsedovi Česko – vietnamské společnosti, Marcelu Winterovi, který stál vždy po našem boku a podporoval nás, bránil naší malou komunitu. Děkujeme Vám, pane ministře, a přejeme Vám a české vládě společně s hnutím ANO mnoho úspěchů.

S pozdravem

Khanh Vu Huu

Praha 2

Jana Masaryka 51

Ministr financí ČR Ing. Andrej Babiš a předseda ČVS Marcel Winter - 20. 3. 2015

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.