V sobotu 26. 8. 2023 zemřel ve věku 84 let Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc., první předseda Česko-vietnamské společnosti.

V sobotu 26. 8. 2023 zemřel ve věku 84 let Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc., první předseda Česko-vietnamské společnosti.

Narodil se 13. 5. 1939 v Nymburce a po ukončení základní školy studoval Střední zemědělskou technickou školu v Poděbradech. Pak od roku 1957 studoval na Vysoké škole zemědělské v Praze na Agronomické fakultě. Více jak 30 let pracoval na Institutu tropického a subtropického zemědělství, jenž byl tehdy součástí Provozně ekonomické fakulty VŠZ Praha. V 80. letech navštívil několikrát služebně Vietnam, přičemž zde pracoval na několika projektech tropických kulturních rostlin (praskavec ledencový, kávovník, tropické ovoce). Od roku 2000 byl v důchodu a odstěhoval se na Vysočinu do Martínkova, okres Třebíč, kde nadále publikoval, staral se o zahrady léčivých rostlin například v Třebíči. Po roce 2000 navštívil Vietnam – zhruba po 15 letech – ještě několikrát, kde sbíral léčivé rostliny se známým léčitelem a astrologem Emilem V. Havelkou.

Pan profesor byl autorem mnoha odborných i populárně naučných publikací, mimo jiné byl vedoucím autorského kolektivu rozsáhlé publikace, 1. vysokoškolské učebnice „Užitkové rostliny tropů a subtropů“, zároveň byl autorem několikadílného svazku „Léčivé rostliny Číny a Vietnamu“. Po založení Česko-vietnamské společnosti byl prvním předsedou této společnosti. Za jeho vedení ČVS se pravidelně valné hromady společnosti konaly v Kačině na Kutnohorsku, kde působilo zemědělské družstvo, které udržovalo kontakty se zemědělci v oblasti Giang Bien u Hanoje a tyto valné hromady se konaly vždy začátkem září, kdy se zároveň slavil státní svátek Vietnamu.

Pan profesor byl velký přítel Vietnamu, neboť zde strávil služebně mnoho měsíců. Budou na něho vzpomínat nejen jeho bývalí studenti, ale i kolegové jak od nás, tak i z Vietnamu a také jeho spolupracovníci z Česko-vietnamské společnosti.

Čest jeho památce.

JH

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.