Současná proexportní politika ČR v 90 milionovém Vietnamu zaostává

Současná proexportní politika ČR ve Vietnamu zaostává v posledních třech letech za iniciativami zemí EU, zejména Německa, Francie a Holandska. 

Dne 3.února 2010 se konalo slavnostní zasedání Bundestagu v Berlíně u příležitosti 35 let navázání diplomatických vztahů s Vietnamem a kancléřka Merkelová vyhlásila rok 2010 „rokem Vietnamu ve SRN“. U nás o den dříve bylo jubilejní 60ti leté výročí a ticho po pěšině. Loni v říjnu když navštívila kancléřka Merkelová Vietnam, tak věnovala VSR darem dopravní soupravu pro metro v Hočiminově Městě. Když si půjdete ve Vietnamu koupit vložky do zámků, tak vám všude nabízí kvalitní německé výrobky firmy ABUS i s českým návodem. V potravinách obchodů jsou běžné másla a sýry z Francie i z Holandska, nebo holandské mléko v PET krabici i s českým nápisem „čerstvé mléko“. Pochopitelně i těstoviny z Itálie Z ČR objevíte pouze v několika málo restauracích v celém Vietnamu dovezené originální české pivo, ale v supermarketech české pivo nenajdete. Tam nabízí v plechovkách německé pivo. Vína z Francie, Německa a Itálie nabízí většina velkých obchodů a hotelů. České víno jsem objevil v nabídce pouze jednoho hotelu a jedné restaurace v Hanoji. Když si půjdete ve Vietnamu koupit stahovací punčochy na křečové žíly, tak vám zde nabízí pouze německé, ale i s návodem v češtině. Je zřejmé, že nám v 90 milionovém Vietnamu díky špatné proexportní politice ujíždí vlak a naši sousedé z EU toho využívají. Již tři roky se nekonala oficiální účast ČR na žádném velkém veletrhu ve Vietnamu. Výmluvy, že nejsou peníze jsou falešné, protože se konají i státem dotují každý rok desítky oficiálních účasti na zahraničních veletrzích, zejména v Německu a v Číně. Přitom Vietnam patří mezi prioritní proexportní země ČR a je zde o české výrobky, technologie i potraviny velký zájem. Vymlouvat se na nezájem firem je také absurdní, když jim odpovědné instituce včas pořádně žádný velký veletrh ve Vietnamu nenabízejí a aktuální konkrétní šance ve VSR jim nesdělují. Budeme i nadále přehlížet Vietnam i když v září navštíví ČR vietnamský prezident? Pokud si nevíte rady a nebo nevíte jak uspět ve Vietnamu, rád vám pomohu, stejně jako vystavovatelům z ČR na letošním říjnovém 22.mezinárodním všeobecně průmyslovém veletrhu VIIF v Hanoji, pro které připravuje expozici bez jakékoliv pomoci státu marketingová firma WMC s.r.o. z Let u Dobřichovic. A na závěr informace pro naše exportéry: Prodejní ceny zboží z dovozu z EU v obchodech ve VSR v přepočtu na Kč: vložky do zámků ABUS SRN od 410 do 730,-Kč za kus, stahovací punčocha na křečové žíly z Bavorska – SRN 630,- Kč za kus, máslo 200 gramů z Francie nebo Holandska od 50,- do 71,- Kč, italské těstoviny od 30 do 45,- Kč za kus, mléko v PET balení z Holandska 1 litr za 30-35,- Kč, atd. Nové trhy = nový odbyt = více práce doma = nižší nezaměstnanost!

 
ZAHRANIČNÍ POTRAVINY VE VIETNAMU
Marcel Winter – Hanoj
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
Vizionář roku 2012
( Mobil: +84 123 805 5677, email: w.m.c@worldonline.cz )
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.