POMÁHÁME NAŠIM KOLEKTIVNÍM ČLENŮM ZÍSKAT PRACOVNÍKY Z VIETNAMU – POMÁHÁME NAŠÍ EKONOMICE

 Siji_pri_zkouskach
V rámci našeho projektu „Vy pomůžete nám a my pomůžeme vám“, který jsme letos 5.března zveřejnili na  tomto našem webu, se již konaly v Hanoji praktické zkoušky zájemců o práci v ČR, které nutně potřebují naši kolektivní členové. Výběr vietnamských pracovníků a kontrolu jejich všech potřebných dokladů provádí v rámci uzavřených dohod o spolupráci vietnamské státní orgány, například jednotlivé provincie. Realizaci zkoušek ve Vietnamu zajišťuje náš kolektivní člen firma Katan Job z Ostravy Za pomoci Skype na internetu například zástupci firem Triola z Prahy a Svitap ze Svitav sledovali průběh praktických zkoušek, na kterých je v Hanoji vždy přítomen i česko-vietnamský tlumočník. Ve středu 20. dubna si firma Triola vybrala z vyhledaných a nabídnutých uchazeček prvních deset švadlen a projevila zájem o dalších třicet. Do konce dubna ještě proběhnou za pomoci Skype i pětiminutové pohovory s vybranými vietnamskými švadlenami. Ve čtvrtek 21. dubna za pomoci Skype si z nabídnutých uchazečů vybrala firma Svitap sedm mužů – šičů. Do konce dubna si prohlédne za pomoci Skype praktické zkoušky dalších zájemců na látkách, které sama nyní doporučila. Naši kolektivní členové „nekupují zajíce v pytli“, ale vždy mají možnost si vietnamské uchazeče předem před podpisem pracovních smluv přezkoušet přímo ve Vietnamu, nebo pokud je to možné zde za pomocí Skype a z nabízených zájemců si vybrat.

České firmy většinou neumí ani nemají možnost si zajistit kvalitní nábor pracovníků ve Vietnamu, zahrnující zajištění i kontrolu kvalitního zdravotního vyšetření, výpisu z vietnamského rejstříku trestů (vydává se Vietnamci pouze v jeho rodné provincii, nikoliv v místě nynějšího bydliště), zkontrolování pravosti výučních listů, nebo potvrzení o praxi. Není možné pouze firmám u nás sdělit, že mohou přijmout pracovníky ze zahraničí, když to neumí nebo nedokáží a proto je nutné jim podat pomocnou ruku! Nikoliv však teoretickými řečmi, ale konkrétní praktickou akcí. Protože naší ekonomice – firmám v ČR – schází 116 000 pracovníků, zahájili jsme výhradně pouze pro naše kolektivní členy tento velmi aktuální celospolečensky i národohospodářsky potřebný projekt. Navazujeme v něm na obrovskou tradici, neboť Vietnamci u nás v minulosti mnoho let úspěšně pracovali v mnoha podnicích a nyní mají zde velké zázemí v 67 tisícové velmi dobře integrované vietnamské komunitě i možnost nákupu vietnamských potravin ve vietnamských tržnicích i obchodech. Proto není problém, aby si firmy v ČR, které mají zájem o vietnamské pracovníky, našly ve svém regionu dobře česky hovořící Vietnamce, které zaměstnají jako tlumočníky pro vietnamské pracovníky a kteří navíc mohou vést pro kmenové vietnamské zaměstnance firem v ČR i výuku češtiny. Navíc na vietnamských tržnicích po celé ČR je možné si koupit česko-vietnamský a vietnamsko-český slovník. Zájemci o pracovníky z Vietnamu musí mít povolení regionálního úřadu práce a předat nám návrhy svých pracovních smluv a smluv o ubytování v češtině i ve kmenové zaměstnance na dobu 2 let. Svým kolektivním členům poradíme, předáváme zkušenosti (sám jsem 47krát navštívil Vietnam a osm měsíců jsem bydlel v Hanoji) i kontakt na zde žijící úřední překladatele z češtiny do vietnamštiny, pro zajištění překladu jejich pracovních smluv i smluv na ubytování do vietnamštiny. Prostě kolektivní členové ČVS na základě celostátní potřeby aktivně pomáhají kolektivním členům ČVS.
Mnozí, co jsou státem dotovaní jen slibují, my konkrétně pomáháme i když od státu na svoji činnost nedostáváme ani korunu. Přitom naši čelní státní představitelé se v Bruselu i při jiných jednáních v zahraničí chlubí velmi dobrou integrací vietnamské komunity u nás. Podpoří a ocení konečně v 19. roce naší činnosti státní orgány naši další novou iniciativu, která konkrétně pomáhá firmám v ČR a tím naší ekonomice?
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
Autor projektu ČVS „Vy pomůžete nám a my pomůžeme vám“
Zpráva je zveřejněna na webu podnikatelského a ekonomického časopisu Prosperita:

Zkoušky

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.