Podnikejte ve Vietnamu, je ekonomicky stabilní zemí

Světová banka (SB) právě oznámila, že předpokládá růst HDP v letošním roce ve Vietnamu ve výši 5,3 %, v letech 2014 i 2015 ve výši 5,4 %. O tom se nám zatím může jen zdát a proto i prognózy SB pro ČR jsou odlišné, mnohem nižší. Oficiální vyjádření SB dokazuje, že hodnotí Vietnam s 90 miliony obyvatel, jako ekonomicky stabilní zemi a neočekává v příštích letech žádný propad růstu HDP v tomto teritoriu, kde žije přes dvě stě tisíc lidí, kteří u nás v minulosti studovali. 

Velké vietnamské firmy, jako například Petro Vietnam, EVN nebo Vietnam Airlines, zvyšují svoji výkonnost a významné světové úspěchy vietnamského exportu kávy, rýže, čaje a mořských produktů dokazují, že VSR se stala perspektivní ekonomicky stabilní zemí s obrovským nerostným bohatstvím ( antracit, ropa, zemní plyn, bauxit, měď, ad.), se kterou je žádoucí daleko více spolupracovat, než doposud.

To, že za poslední tři roky se nekonala oficiální účast ČR pod záštitou MPO na žádném veletrhu ve Vietnamu ukazuje, že máme co urychleně napravovat. Ve VSR jsou nyní velké šance pro naše exportéry i importéry, ale také pro zakládání společných, nebo 100% českých montážních a výrobních podniků, jenž využijí daňové prázdniny v průmyslových zónách, levnou pracovní sílu, úsporu nákladů na topení v zimním období a možnost exportu ve Vietnamu vyrobených výrobků do zemí sdružení ASEAN s 600 miliony obyvatel, ale i smlouvy ČR s VSR o ochraně investic i k zamezení dvojího zdanění, či přímé napojení KB a ČSOB na vietnamskou státní Vietncombank. 

Zájem je zde o výrobu nebo montáž elektrokol, generátorů na naftu, elektrických rozvaděčů a zálohových UPS systémů. Dnešní ukazatele na vietnamské burze dokumentují pokles evropských akcií, ale naopak růst asijských.

Prostě po století Evropy následovalo století Ameriky a nyní skutečně přišlo století Asie. Kdo nezačne spolupracovat s Asií a Vietnam je zemí používající pro nás výhodnou latinku, tak nebude zejména cenově konkurence schopný na světových trzích, tedy ani v Evropě. Proto má mnoho světových firem i z EU své podniky ve Vietnamu. 

Zájem exportérů z celého světa o vietnamský trh rychle roste. Na ekonomickém televizním kanálu INFO TV se představuje řada exportérů z mnoha zemí, například dnes ukazovali montáž aut ze závodu VW v Brazílii, či firma Hirschler Glass svoji výrobu tabulového skla, vhodného pro velkou výstavbu nových sídlišť, obchodních center a kancelářských komplexů ve Vietnamu.

Můj aktuální tip pro naše investory: Investujte ve Vietnamu do výstavby rekreačních resortů, obchodních komplexů, luxusních bytů v rodinných domcích, hotelů nebo restaurací a po dokončení svoji investici pronajměte, nebo výhodně prodejte. Je to ta nejlepší cesta jak zbohatnout. Vždy si však nejdříve zajistěte kvalitní teritoriální marketing a teprve potom navštivte Vietnam, který se navíc stává turistickou doménou tohoto milénia.

PLAZ_V_DANANGU

Marcel Winter – Hanoj

Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti, člen České manažerské asociace a Vizionář roku 2012 v ČR

Mobil: +84 123 805 5677

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.