MUSÍME SE VČAS PŘIPRAVIT NA VOLNÝ OBCHOD EU S VIETNAMEM

V Hanoji byly 30. června podepsány dvě významné dohody EU s Vietnamem, dohoda o volném obchodu EVFTA a dohoda o ochraně investic EVIPA, které nyní bude schvalovat Evropský Parlament. Dohoda o volném obchodu velmi zvýší a zjednoduší vzájemný obchod i odstraní cla téměř u veškerého zboží. Dohoda o ochraně investic zvýší zájem investorů z EU o 97 milionový Vietnam. Musíme být na realizaci těchto dohod EU s perspektivním Vietnamem včas předem kvalitně připraveni, aby nám v tomto teritoriu „neujel vlak“. Máme oproti všem ostatním zemím EU velkou výhodu, že ve Vietnamu přes dvě stě tisíc Vietnamců hovoří česky nebo slovensky, protože u nás v minulosti studovali, nebo pracovali.

Je tam také přes tisíc Vietnamců, kteří u nás vystudovali různé vysoké školy. Někteří z nich zastávali i funkce na ministerstvech, ve vedení mnoha provincií, nebo ve státních podnicích, jiní zase jsou velmi úspěšní soukromí podnikatelé. ČR musí s nimi lépe a mnohem více spolupracovat. Protože Vietnam nepoptává (to dělají jen překupníci, kteří neúměrně navýší ceny a poškodí tím exportéry), tak je nutné na největších mezinárodních prodejních veletrzích ve Vietnamu aktivně nabízet výrobky, technologie nebo služby a zjistit o co konkrétně je zájem i jaké prodejní ceny má konkurence. Ve Vietnamu platí tři věci a to rychlost, kvalita a cena. Předpokladem úspěšných obchodů nebo investic ve Vietnamu jsou kvalitní teritoriální marketing, osobní konexe a přátelství, ale také znalost tamních obchodních zvyklostí. Pomocí výhodné kooperace, spolupráce nebo obchodů, lze také z rychle rozvíjejícího se Vietnamu úspěšně vstoupit i na trh zemí jihovýchodní Asie ASEAN, který zahrnuje přes 600 milionů obyvatel. Za 48 návštěv Vietnamu i při mém osmi měsíčním bydlení v Hanoji jsem poznal, že nás mají Vietnamci moc rádi, vzpomínají s láskou na svůj pobyt u nás a mohou hospodářské spolupráci ČR s Vietnamem aktivně pomoci.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.