LUNÁRNÍ NOVÝ ROK VE ZNAMENÍ BUVOLA VE FILATELII VIETNAMU I DALŠÍCH ZEMÍ

Vietnamská pošta vydává pravidelně v posledních letech známky vždy k danému konkrétnímu roku, jenž je ve znamení nějakého zvířete podle lunárního kalendáře. Ostatně, dělají to i jiné pošty, zejména ze zemí, které jsou ovlivněné buddhismem, takže podobná témata vydávají pošty Číny, Hongkongu, Macaa (obě čínské enklávy vydávají vlastní známky!), Jihokorejské republiky, Japonska, Tchaj-wanu, Malajsie, Singapuru, ale třeba i Austrálie, Nového Zélandu, Kanady, USA, Francie, ostrova Guernsey (spadající pod Velkou Británii), což by se dalo vysvětlit i početnými asijskými komunitami, překvapivé ale je, že známky s touto tématikou vydávají třeba i pošty Srbska, Slovinska, Uruguaye, Argentiny nebo dokonce Arménie či Rumunska a Maďarska! Tento, pomalu již končící rok, byl ve znamení krysy a vietnamská pošta k tomu vydala známky koncem r. 2019, které jsou laděné do červené barvy (barva štěstí v jihovýchodní Asii). Nový lunární rok 2021, jak již na stránkách Česko-vietnamské společnosti zaznělo, bude ve znamení buvola.

Nyní vietnamská pošta k tomu vydala nové známky, které si zde můžete prohlédnout. Autorem známek s buvolem je vietnamský malíř Nguyen Quang Vinh (na známkách uvedený jako N. Q. Vinh).

Autorem známek s krysou byl taktéž Nguyen Quang Vinh (Vietnamská pošta v současné době vždy zadává každému umělci tvorbu 2 – 3 let za sebou, takže se jich na zvěrokruhu lunárního nového roku vystřídalo již několik).

Žel, tyto nové vietnamské známky nejsou k dostání v České republice, protože po zlikvidování POFISu (Poštovní filatelistické služby), která dovážela známky ze zahraničí, majitelé soukromých prodejen známek (vesměs bývalé prodejny POFISu) buď nové zahraniční známky nedováží, někdy i z toho důvodu, že to buď neumějí nebo nechtějí, protože by při větším množství odběru by zboží neprodali a nevyplatilo by se jim to. Tito prodejci vesměs prodávají známky z Vietnamu, které POFIS dovezl tak do začátku 90. let 20. století. Nové vietnamské známky ale lze zakoupit na internetu na několika zahraničních webových stránkách (www.delcampe.net; www.stampsworld.com a další).

Na závěr pro srovnání několik známek se symboly zvířat lunárního kalendáře z jiných zemí (pro rok 2020 a rok 2021 – některé země v době, kdy jsem psal tyto řádky, ještě nové známky pro rok 2021 nevydaly, proto jsou zde pro ukázku známky za předcházející rok).

2021:

    

Našince tak maně napadne, zda někdy i Česká pošta vydá nějaký symbol lunárního nového roku?

Podle delcampe, worldstamps, postbeeld, vietnamstamp a colnect zpracoval Ing. Jiří Homola

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.