BOJ PROTI DROGÁM U VIETNAMCŮ PŘINÁŠÍ PRVNÍ ÚSPĚCHY

Za 11 let největší razie v tržnici v Aši neodhalila vůbec žádné drogy, jen padělky převážně dovezené z Číny. Nedávno vyzvalo vietnamské vedení Asijského obchodního centra ve Svatém Kříži na Chebsku všechny nájemce, aby podepsali do konce roku dodatek smlouvy o pronájmu, ve kterém se zaváží kdykoliv při policejních kontrolách otevřít a zpřístupnit své obchody i sklady, jinak zde nebudou smět prodávat a smlouvy o pronájmu se jim zruší. Již přes 120 Vietnamců oznámilo na anonymní nahlašovací telefonní linku řediteli Národní protidrogové centrály Policie ČR své krajany, kteří vyrábí nebo prodávají drogy. Je vidět, že náš loňský osvětový projekt Stop drogám realizovaný pro Vietnamce v příhraničních oblastech u hranic se SRN a Rakouskem i letos v únoru vládě námi předaných 13 konkrétních návrhů k zesílení boje proti vietnamské narkomafii v ČR (které byly zveřejněné i v časopise Tuan tin moi vydávaným Vietnamci v ČR), přináší první pozitivní výsledky. Naprostá většina u nás žijících Vietnamců nemá s výrobou nebo s prodejem drog nic společného a nelíbí se jim, když tuto závažnou trestnou činnost někteří lidé paušalizují na celou vietnamskou komunitu. Jsou vděční, že u nás našli svůj druhý domov a že jejich děti zde absolvují ( většinou s výborným prospěchem ) základní, střední i vysoké školy. Když v praxi poznali, že mají v Česko-vietnamské společnosti morální i osvětovou podporu, tak dokázali překonat strachem vynucené mnohaleté mlčení, s čím nikdy vietnamská narkomafie u nás nepočítala. V této protidrogové aktivitě chceme i nadále pokračovat a velmi by nám pomohla nějaká státní dotace, nebo grant z fondů EU. Jsme největší a nejstarší celostátní sdružení přátel Vietnamu i Vietnamců žijících u nás, věnujeme se jim již přes 16 let, spolupracujeme se Svazem Vietnamců v ČR a máme první hmatatelné úspěchy. My i naprostá většina Vietnamců u nás si nepřejeme, aby několik set vietnamských kriminálníků ze 60 tisíc Vietnamců žijících v ČR, si dělalo z naší krásné země drogovou žumpu Evropy. Vietnamci oproti jiným cizincům vychovávají u nás přes 11 tisíc svých dětí a chtějí je před drogami chránit. Našli jsme s většinou Vietnamců společnou řeč a je nyní na státu, zda naši protidrogovou osvětovou činnost finančně podpoří.

V Praze: 10. září 2014

Marcel Winter

Předseda Česko-vietnamské společnost

Dobrý den, pane předsedo!

Jsem velice rád a veselý s prvními úspěchy našeho boje proti drogám a doufám, že budeme nadále získávat další a konečné úspěchy a dosáhneme cíle tohoto boje. Děkuji Vám osobně i všem členům Česko-Vietnamské společnosti za Vaši práci pro Vietnam všeobecně a pro Vietnamce v ČR individuálně.

S pozdravem:

Nguyen Kim He

První tajemník velvyslanectví VSR v ČR

Materialy_akce_Cesko-vietnamske_spolecnosti_STOP_DROGAMTUAN_TIN_MOI_22._4._2014_-_13._NAVRHU_CVS_VLADE_CR__0002PODEKOVANI_PREMIERA_CR_PREDSEDOVI_CVS

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.