ZÁKAZ PRÁCE PRO VIETNAMCE ŠKODÍ EKONOMICE ČR

Podle Eurostatu (za leden 2019) má Česká republika nejnižší míru nezaměstnanost v celé EU. V únoru 2019 dokonce klesla míra nezaměstnanosti v ČR na 3,2%. Úřady práce v ČR evidují letos k 28. únoru celkem 241 417 uchazečů o zaměstnání, ale zaměstnavatelé v ČR nabízeli v únoru 2019 prostřednictvím úřadů práce 333 111 volných pracovních míst, z nichž na 232 840 pracovních pozic mohou zaměstnavatelé v ČR přijmout pracovníky ze zahraničí, protože o ně žádný Čech neprojevil zájem. Mnozí zaměstnavatelé si přejí pracovité Vietnamce, protože s nimi mají velmi dobré zkušenosti z minulosti.

V současné době přes 6 100 Vietnamců pracuje v našich výrobních podnicích, jako kmenoví zaměstnanci a zaměstnavatelé jsou s nimi spokojeni. Vzhledem k velkému nedostatku pracovníků někteří výrobci u nás musí odmítat zvýšené objednávky zahraničních zákazníků a ti proto přecházejí ke konkurenci v jiných zemích. Vietnam projevil oficiální písemný zájem vysílat k nám legálně své pracovníky již v roce 2016, tak jak to dělá do 40 zemí světa (!) a toto písemné potvrzení jsme odevzdali již v červenci 2016 MZV ČR a informovali jsme o něm vládu i všechna odpovědná ministerstva. Z celého světa pouze v ČR existuje vládní paušální zákaz vydávat pracovní víza do ČR všem Vietnamcům, což velmi škodí ekonomice ČR a zejména našim výrobcům. Vietnamci nejsou žádnou bezpečnostní hrozbou pro ČR, jak se nám někteří politici snaží namluvit, aby zakryli špatnou vízovou politiku ČR ve Vietnamu v posledních dvanácti letech. V roce 2017 bylo v ČR celkem odsouzeno 5 067 cizinců, z toho 1664 Slováků, což je 1,5% jejich komunity, dále 1 079 Ukrajinců, kteří tvoří 1,34% jejich komunity, ale jen 313 Vietnamců, tedy 0,5% jejich komunity u nás. Ve stovkách obcí právě podnikající Vietnamci zachránili jediné prodejny potravin před uzavřením a vietnamská komunita se velmi dobře integrovala do naší společnosti. Jejich děti se výborně učí na všech typech našich škol a mnozí Vietnamci aktivně charitativně pomáhají v místě svého bydliště. Veřejně proto opět žádáme vládu ČR, aby zrušila nesmyslný a naší ekonomice škodlivý paušální zákaz práce Vietnamců u nás a neprodleně v zájmu naší ekonomiky i našich výrobců zahájila konkrétní bilaterální jednání v této věci s Vietnamem. Rádi v této věci státním orgánům pomůžeme.
V Praze: 10. března 2019
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
Mobil: 602 363 009
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.