VIETNAMSKOU VAKCÍNU ZAČNOU ZKOUŠET DOBROVOLNÍCI

Vietnam zahájí klinické testování své vakcíny proti Covid-19 nazvané „NANO COVAX“. Vakcínu vyrobenou ve Vietnamu začne 17. prosince testovat první zkušební skupina 60 dobrovolníků, následně pak v lednu 2021 druhá skupina v počtu 400 osob a třetí závěrečná skupina obsahující 3000 lidí v březnu 2021. Při náboru dobrovolníků pro klinické testování vakcíny spolupracovala vietnamská biotechnologická společnost Nanogen Pharmaceutical Biotechnology JSC s Vojenskou lékařskou akademii v Hanoji. Vietnamská vakcína NANO COVAX byla vyvinuta na základě technologie rekombinantních proteinů.

Akciová společnost Nanogen je v současné době schopna vyrábět 10-20 milionů dávek vakcíny ročně, ale v případě zájmu může výrobu zvýšit na 50-70 milionů dávek za rok, aby uspokojila hlavně domácí potřebu, ale případně i export. Pokud klinické testy vakcíny budou úspěšné, vyrobí Nanogen nejdříve dva miliony dávek vakcíny ve formě injekcí, nosního spreje nebo očních kapek, aby vakcína vyhovovala všem věkovým kategoriím a od května 2021 bude zahájeno očkování obyvatel ve Vietnamu. Každý člověk po aplikaci první dávky vakcíny bude muset za 28 dní dostat ještě druhou dávku. Předem oznámená cena jedné dávky vakcíny NANO COVAX je stanovena na 120 000 VND (vietnamských dongů), což je zhruba 100 korun.
Vývojem vakcíny proti Covid-19 se ve Vietnamu zabývají ještě další tři společnosti: Vabiotech, Polyvac a Institute of Vaccines and Medical Biologicals. Letos 7. prosince schválilo Valné shromáždění OSN rezoluci navrženou Vietnamem, která stanoví 27. prosinec jako „Mezinárodní den připravenosti na epidemie“. Termín 27. prosinec byl určen, protože je to den narození francouzského biologa Louise Pasteura, který žil a působil v 19. století ve Vietnamu a i dnes je v Hočiminově Městě ve Vietnamu aktivní „Ústav vakcinace Louise Pasteura“.   
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
 
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.