VIETNAMSKÉ MODRÉ BARETY ODLETĚLI DO JIŽNÍHO SUDÁNU

Vietnamská vojenská polní nemocnice odletěla do Jižního Sudánu zachraňovat zdraví a životy místních lidí, zejména afrických dětí, neboť místní obyvatelé čelí mnoha nemocem i válečným zraněním, následkům etnických konfliktů a občanské války, ale také i hladomoru. Celkem 63 vietnamských vojenských lékařů, z toho 10 lékařek, v doprovodu 30 vojáků jejich ostrahy odletělo na mezinárodní mírovou misi OSN do Jižního Sudánu. Vietnam se tak aktivně zapojil do bezpečnostních mírových sil OSN. Před jejich odletem poděkoval velvyslanec USA ve Vietnamu Daniel J. Kritebrink vietnamské armádě a zdůraznil, že USA jsou hrdé na to, že mohou v této mezinárodní misi OSN spolupracovat s Vietnamem. Současné přátelské vztahy obou zemí potvrdil i ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo při své letošní červencové návštěvě Vietnamu.

Ví o tom předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu poslanec za ČSSD Lubomír Zaorálek, který v červnu řekl, že Vietnam je organizovaný zločin a bezpečnostní riziko prvního řádu? Dosud se Vietnamu ani mnoha rozhořčeným Vietnamcům neomluvil i když MZV se v odpovědi na protestní nótu vietnamského velvyslanectví od jeho výroku distancovalo. USA, Německo i Slovensko mají zájem o pracovníky z Vietnamu, kteří legálně pracují ve 40 zemích světa, ale naše vláda všem Vietnamcům paušálně a diskriminačně zakázala vydávat pracovní víza i když u nás na trhu práce chybí 313 000 pracovníků, což vážně škodí naší ekonomice. Přes 6000 Vietnamců přitom pracuje jako kmenoví zaměstnanci u našich výrobců, firmy jsou s nimi spokojené a s Vietnamci nejsou v Mladé Boleslavi, Kvasinách a v Plzni regionální problémy, jako s jinými cizinci. Navíc Vietnamci se u nás nejlépe integrovali a zvýšila se jejich obliba u veřejnosti. Proto žádáme, aby vláda svůj nesmyslný zákaz vydávat pracovní víza Vietnamcům zrušila. Pokud jim chybí aktuální pravdivé informace o současném Vietnamu i Vietnamcích, rád jim je poskytnu.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.