Unikátní transplantace ve Vietnamu


Ústřední vojenská nemocnice č. 108 v Hanoji (Benh vien Trung uong Quan doi 108, No. 1 Tran Hung Dao, Hai ba Trung, Ha Noi)  provedla dne 16. 9. 2020 unikátní operaci, kdy pacientovi N. X. T. z provincie Thanh Hoa byly transplantovány obě ruce. Dárcem byl člověk, jemuž odumřel mozek. Nejedná se samozřejmě o první operaci tohoto typu ve světě, neboť takových případů ze světové medicíny je známo více (včetně Československa), ale jedná se o první provedenou transplantaci končetin po amputaci nejen ve Vietnamu, ale vůbec v celé jihovýchodní Asii.  
Operace proběhla již 16. 9. 2020. 18i-letý pacient N. X. T. přišel o horní končetiny při náhodném výbuchu před 3 lety. Od té doby čelil obtížím v každodenním životě. Nyní po více jak 2 měsících od operace se pacientovy rány zacelily a končetiny se dobře adaptovaly. Pacient je schopen držet věci a používat například mobilní telefon.  Stále ale potřebuje fyzikální terapii, aby zlepšil svůj rozsah pohybu.

Ředitel vojenské nemocnice, generálporučík, Prof. Dr. Mai Hong Bang k operaci mimo jiné uvedl, že nemocnice provedla dalších 5 transplantací orgánů od jednoho zemřelého pacienta po mozkové mrtvici. Transplantace plic byla provedena u 54-letého pacienta s diagnózou primární plicní fibrózy, transplantace jater byla provedena u pacienta s akutním selháním jater na pozadí cirhózy v důsledku infekce virové hepatitidy B a 2 transplantace ledvin byly provedeny u 2 pacientů s chronickým selháním ledvin. Dále vojenská nemocnice ve spolupráci s Národním koordinačním centrem pro transplantaci lidských orgánů provedla v Nemocnici Vietnam – Německo (Benh vien Huu nghi Viet Nam – Duc, 40 Trang Thi, Hoan Kiem, Ha Noi) transplantaci srdce u pacienta v konečné fázi dilatované myokarditidy.
Profesor Mai Hong Bang uvedl, že 10-ihodinové operace 6 pacientů vyžadovaly velmi úzkou koordinaci a implementaci mezi specialisty v nemocnici. „Dvanáct operačních stolů pracovalo současně za účasti 150 lékařů, zdravotních sester, lékárníků a specializovaných techniků“.
Po transplantacích jsou všichni pacienti ve stabilizovaném stavu – pacienti s transplantací jater a ledvin byli propuštěni 3 týdny po operaci, pacient s transplantovanými plícemi za 4 týdny po zákroku.
(Operace proběhly již v polovině září, o úspěchu vietnamský tisk informoval až začátkem listopadu).
Podle www.vietnamplus.vn a Nhan Dan zpracoval Ing. Jiří Homola.
Fotografie: – tým lékařů a pacient s transplantovanými rukama;
                      – pacient N. X. T. z provincie Thanh Hoa, jenž přišel o ruce před 3 lety, po transplantaci rukou;
                      – generálporučík, Prof. Dr. Mai Hong Bang

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.