TELEKOMUNIKAČNÍ SLUŽBY SPOLEČNOSTI VIETTEL V ZAHRANIČÍ

Společnost Viettel je státním podnikem, jenž byl založen 1. 6. 1989 původně jako stavební společnost SIGELCO. V průběhu let se společnost několikrát transformovala pod různými názvy na dnešní nadnárodní telekomunikační společnost se sídlem v Hanoji (D26/3 Tôn Tht Thuyết, obvod Yên Hòa, okres Cu Giy, Hà Ni).

Viettel je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb ve Vietnamu, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany. Viettel se rozrostl z původní stavební společnosti na společnost, která se zabývá telekomunikací a informačními technologiemi; výzkumem a výrobou elektronických a telekomunikačních zařízení; obranným průmyslem; kybernetickou bezpečností a digitálními službami. Viettel je považován za jeden z největších a nejefektivnějších státních podniků ve Vietnamu, a to díky vysokým příjmům, největšímu příspěvku do státního rozpočtu a nejvyšší hodnotě značky. Viettel zaměstnává na 50 000 lidí jak ve Vietnamu, tak i v zahraničí. Od roku 2000 Viettel vydělal 1,78 kvadrilionů vietnamských đongů (VNƉ), zisk dosáhl 334 bilionů VNƉ, vlastní kapitál 134 bilionů VNƉ a návratnost vlastního kapitálu činila 30 – 40 %.

Podle Global System for Mobile Communications Association (GSMA) je Viettel jediným vietnamským podnikem, který se řadí mezi prvních 50 síťových operátorů na světě, kteří úspěšně nasadili technologii 5G. Stalo se tak bez podpory čínských firem, jako jsou Huawei nebo ZTE, takže Viettel byl první společností na světě, která nepodpořila čínskou technologii 5G.

Viettel ve Vietnamu měl v roce 2012 tržní podíl 40,67 %, jeho hlavními konkurenty jsou Vinaphone (provozuje Vietnamská pošta a telekomunikace) s 30 % tržním podílem a MobiFone se 17,9 % podílem. Tyto tři společnosti ovládají téměř 90 % vietnamského trhu, zbytek pak ovládá Vietnamobile s 8 %, Gmobile (dříve Beeline) s 3,2 % a S-Fone s 0,1 %.

Viettel uvádí, že má 58,9 milionů zákazníků, Vinaphone a MobiFone uvádějí dohromady 70 milionů a Gmobile a Vietnamobile dohromady 10 milionů zákazníků.

Viettel prostřednictvím dceřinné organizace Viettel Group Investment Joint Stock (Viettel Global) zajišťuje zahraniční investice v několika zemích Asie, Afriky a Ameriky.

26. února 2008 zahájila v Laosu činnost telekomunikační společnost UNITEL, což je organizace společností Viettel Group a Lao Asia Telecom.

19. 2. 2009 zahájila v Kambodži činnost společnost METFONE, na které se podílí Viettel Group. Na kambodžském trhu se společnost METFONE podílí 50 %.

10. 9. 2011 zahájila na Haiti činnost telekomunikační společnost NATCOM, kde má Viettel Group 60 % podíl. Společnost NATCOM je jedinou společností na Haiti, která vlastní mezinárodní internetový port na Haiti přes kabelovou linku z Baham a USA a naopak.

10. 1. 2012 zahájila v Mozambiku činnost společnost MOVITEL za spolupráce se společností Viettel Group. Dnes MOVITEL pokrývá 93 % rozlohy Mozambiku.

1. 7. 2013 byla zahájena činnost společnosti TELEMOR na Východním Timoru, na které se podílí společnost Viettel Group. Tato společnost pokrývá 47 % území Východního Timoru a po 6 měsících provozu začala vykazovat zisk.

Viettel Group se podílel také na zahájení činnosti společnosti NEXTTEL v africkém Kamerunu dne 12. 9. 2014 – jednalo se o prvního 3G operátora v zemi.

16. 10. 2014 se Viettel Group podílel na zahájení společnosti BITEL v Peru – byl to první zahraniční trh, kde hrubý domácí produkt (HDP) Peruánské republiky převyšoval vietnamský HDP.

Za účasti Viettel Group byla spuštěna činnost společnosti LUMITEL v Burundi (30. 5. 2015) a HALOTEL v Tanzánii (15. 10. 2015), kde Viettel Group umístil více jak 18 000 km optických kabelů.

26. 8. 2017 pak Viettel Group uvedl do činnosti společnost MYTEL v Myanmaru (bývalá Barma).

Další slibná spolupráce se rýsuje s Etiopií.

Pro dokreslení pár snímků, které jsou převzaty z www.nld.com.vn (Nguoi Lao dong); vneconomy.vn; www.enterese.net; www.viettelglobal.vn a www.vir.com.vn (Vietnam Investment Review). Pokud ale kliknete na YouTube na následující filmové šoty „Vietnam: Connecting East Africa“ (21:09 min.); „Halotel Tanzania“ (15:46) nebo „(Viettel Group) Visa for Vietnam“ (41:26), dozvíte se o budování výše uvedených společností za pomoci Viettel Group více.

Zpracoval dle uvedených zdrojů Ing. Jiří Homola.

Montáž mobilního vedení firmou Viettel v Mozambiku.

Montáž technologických zařízení společnosti Viettel.

Nové logo Viettel

Viettel montuje optickou síť v Mozambiku

Viettel pomohl vybudovat mobilní spojení také v Tanzánií

Viettel

Výsledek vietnamsko-peruánské spolupráce je vznik společnosti Bitel

Zkouška sítě 5G v okolí jezera Hoan Kiem v Hanoji.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.