Světový úspěch vietnamských fotografů

Vlivem světové pandemie Covid-19 se dá říci, že trpí nejen ekonomika, ale také kultura. Není tomu jen v České republice, ale v mnoha zemích světa. Ve světě se však pořádají mimo jiné fotografické soutěže, které naštěstí fungují on-line, takže je možné je se jich zúčastnit a následovně je shlédnout alespoň tímto způsobem. Na dvou soutěžích v tomto roce získali ocenění i vietnamští fotografové. Na mezinárodní soutěži Siena International Photo Awards 2020 ve městě Siena v Itálii získal 2. místo v kategorii CESTY A DOBRODRUŽSTVÍ fotograf Nguyen Thien za snímek „Rozkvět“ – jedná se o snímek lodě na lovu ančoviček v provincii Phu Yen. (Na dalším snímku je autor této fotografie, Nguyen Thien z Ho Či Minova Města).      

Fotograf Pham Huy Trung za snímek „Sezóna sklizně vodních lilií“ v téže kategorii získal čestné uznání, snímek byl pořízen v deltě Mekongu.    

 Čestné uznání ve stejné kategorii získal také Phan Khanh za snímek „Palmový les Ni Pa“ (v provincii Quang Ngai). 

A znovu Nguyen Thien, který za podobný snímek „Sezóna lovu ančoviček (prov. Phu Yen) získal ocenění pozoruhodná umělecká práce. 

Jak je ze snímků patrné, dnešní umělci mnohdy využívají při fotografování dronů. Této mezinárodní soutěže se zúčastnili i umělci z mnoha dalších zemí a protože je vidět, že Vietnam patří mezi velmi hezké a malebné země, někteří zahraniční fotografové do soutěže obeslali snímky z této země. Jaký je to rozdíl z doby před cca 50 léty, kdy zahraniční fotografové (z „obou stran barikády“) přinášeli snímky utrpení, zmaru a bídy… (dnes podobné snímky vídáváme např. ze Sýrie, Afghánistánu a dalších válkou zasažených zemí). 

Tak například bangladéšský fotograf Azim Chan Ronnie získal ocenění pozoruhodná umělecká práce v kategorii ÚCHVATNÉ TVÁŘE A CHARAKTERY za snímek „Žena při práci“ při výrobě vonných tyčinek ve vsi u Hanoje

a stejné ocenění získal thajský fotograf Natnattcha Chaturapitamom v kategorii za snímek „Rybí jeskyně“ odněkud z jihu Vietnamu (není blíže specifikováno), kdy otec a syn loví ryby v jeskyni době monzunové sezóny.

 Na fotografické soutěži Aerial Photography Awards 2020 (Asnieres sur Seine – Francie) v kategorii LIDÉ – DENNÍ ŽIVOT získali vietnamští fotografové první 3 místa! Duy Sinh získal první místo za snímek „Mořská dáma“ – jak je patrné, opět se jedná o snímek pořízený z dronu, což jsou i snímky jeho kolegů.

Nguyen Thien opětovně za snímek „Rozkvět“ získal 2. místo

a 3. místo získal Phan Khanh za „Sklizeň trávy“. 

Již zmiňovaný Nguyen Thien získal ještě 4. místo v kategorii PŘÍRODA – KRAJINA za snímek „Rýžové terasy na kopci Mu Cang Chai“, což je oblast v severozápadním Vietnamu v provincii Yen Bai. 

 A ještě jedna zajímavost z této soutěže. V kategorii SVĚT V LOCKDOWNU získal první místo indický fotograf Phabu Mohan za snímek „My jsme spolu“

– při bližším zhlédnutí je patrné, že autor vyfotografoval bytovku Helios Tower v Hanoji, kde skoro všichni obyvatelé vyvěsili státní vlajku na znamení solidarity v době omezení života kvůli pandemii coronaviru. 

Zpracoval dle sipacontest.com; thetimes.co.uk; www.aerialphotoawards.com a Nhan Dan                                                                          Ing. Jiří Homola

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.