„SLIBOTECHNY“ ŠKODÍ ČR I VIETNAMU

„Slibotechny“ v České republice škodí lepší hospodářské spolupráci ČR s Vietnamem. Jsou to lidé, kteří pouze jednou nebo dvakrát navštívili Vietnam a po návratu domů se ihned vydávají na různých ministerstvech za „odborníky na Vietnam“ i když dosud nic ve Vietnamu nedokázali a ohlupují na přednáškách i akcích u nás zájemce o toto teritorium. Pak jsou to také lidé, kteří dosud neuskutečnili žádný zahraniční obchod firmy z ČR s vietnamským kupcem, vůbec neznají v praxi teritoriální marketing i zahraniční obchod ve Vietnamu a pouze lžou, když slibují našim podnikatelům nesplnitelné, hlavně když jim zájemci dobře zaplatí a navíc jim uhradí společnou cestu do Vietnamu.

Zklamaní čeští podnikatelé potom po několika měsících a po vynaložených    nepřiměřeně velkých a zbytečných nákladech si na různých seminářích, akcích i na ministerstvech a u politiků stěžují, že s Vietnamem se vůbec nedá hospodářsky spolupracovat a subjektivně paušalizují své špatné zkušenosti. Tato sdělení na veřejných seminářích u nás odradí mnohé naše podnikatele, exportéry, zájemce o kooperaci a investory, kteří se zajímají o Vietnam. Nikdy totiž zklamaní čeští podnikatelé nepřiznají, že se chovali ve svém zahraničním obchodě s Vietnamem doslova amatérsky, neznali praxi všech mnohaletých vietnamských obchodních zvyklostí a zákonů, ani si včas předem neprovedli nebo nezajistili opravdu kvalitní průzkum trhu ve Vietnamu, či řádné prověření vietnamského obchodního partnera a proto zde naletěli různým „slibotechnám“. To škodí lepší a větší hospodářské spolupráci ČR s překrásným, rozvíjejícím se, perspektivním a k nám velmi přátelským Vietnamem.
V zahraničním obchodě i při kooperaci musí být vždy obě strany spokojené, nikoliv že naši podnikatelé budou podvedeni a zklamáni. „Slibotechny“ u nás škodí ČR i Vietnamu a to je nutné si zejména nyní uvědomit. Blíží se totiž termín zahájení realizace 30. června v Hanoji podepsané dohody o volném obchodu EU s Vietnamem (EVFTA), která může díky odbourání cel pomoci našemu exportu i vzájemné kooperaci, ale také k výhodné obchodní spolupráci českých a vietnamských výrobců. Vietnam je pro nás skutečnou bránou do Asie a také na 600 milionový trh zemí sdružení ASEAN, kterému bude již příští rok Vietnam předsedat.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
Přední český podnikatelský časopis PROSPERITA zveřejnil na svém webu příspěvek s názvem “ Slibotechny škodí ČR i Vietnamu“:
Příspěvek zveřejnil také odborný web „Finanční a ekonomické informace“:
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.