ŠKODOVKY SE JEŠTĚ LETOS ZAČNOU PRODÁVAT VE VIETNAMU

Vietnamský Thanh Nien zveřejnil, že automobilka Škoda Mladá Boleslav začne ještě letos prodávat své automobily ve Vietnamu. Chce také postavit továrnu v severní provincii Quang Ninh a proto nyní studuje investice do výrobních a montážních linek. Realizaci tohoto obchodního, výrobního a montážního projektu schválil i ředitel Škody Mladá Boleslav v Rusku.
To jsem opravdu moc rád, protože když jsem v minulosti několikrát žádal management mladoboleslavské automobilky Škoda, aby zahájili prodej svých aut ve Vietnamu když Vietnamci mají o naše auta zájem, tak mne vždy odpověděli, že ne, protože zařizují prodej v Číně, ať si je Vietnamci koupí z Číny, což je naprostý nesmysl, velká marketingová hloupost a důkaz podstatné neznalosti vietnamského teritoria i trhu. Myslím si, že jen poslušně plnili příkaz z VW, který do Vietnamu svá mnohem dražší auta již v pohodě dovážel, aktivně je předváděl na velkých mezinárodních vietnamských veletrzích, například na Vietnam Expo i VIIF v Hanoji a velmi úspěšně je v celém Vietnamu prodával.

Z Evropy prodávají ve Vietnamu svá auta zatím pouze dvě automobilky. Volkswagen, který svá auta již řadu let dováží na 97 milionový vietnamský trh a Peugeot, jenž svá auta přímo ve Vietnamu lokálně montuje. Letos k nim přibude třetí automobilka z Evropy, naše Škoda Mladá Boleslav. To je správné rozhodnutí, protože vietnamský automobilový trh je na čtvrtém místě v celé jihovýchodní Asii a ve Vietnamu žije nejvíce cizinců na světě, kteří hovoří česky nebo slovensky. (Sousední Slovensko do toho nezahrnuji.)
Plánovaný ve Vietnamu montovaný český osobní automobil Škoda bude pravděpodobně levnější, než na vietnamském trhu dovážený jeho „bratr“ Volkswagen, nebo japonská a jihokorejská konkurence. Prodej automobilů Škoda vítá mnoho Vietnamců, kteří u nás v minulosti studovali nebo pracovali, protože naše české výrobky milují a mají k nim důvěru. A zejména tyto naše přátele, ale i celý perspektivní Vietnam, nesmíme zklamat.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
 
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.