Sklizeň pomerančů v provincii Ha Tinh pro trhy k lunárnímu novému roku Tết

Pomerančovníky mají nádherné květy, příjemnou vůni a sladkokyselé plody a jsou velmi úrodné

Vietnamský lunární nový rok se slaví vždy v rozmezí konce ledna a začátku února. (Den lunárního nového roku určuje oběžná dráha Měsíce. Nový rok se slaví tehdy, kdy je první nov Měsíce po vstupu Slunce do souhvězdí Vodnáře mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Nov je fáze Měsíce, kdy je v konjunkci se Sluncem. Proto je tento svátek pohyblivý a slaví se každý rok v jiný den. Lunární kalendář je tedy sestaven na základě dráhy Měsíce, přičemž se přihlíží také k dráze Slunce. Rok má 354 nebo 355 dnů, dělí se na 12 lunárních měsíců zhruba střídavě po 29 a 30 dnech. Aby byly odstraněny odchylky, je jednou za tři roky přestupný měsíc. Tento přestupný měsíc má 30 dní a tím dojde ke sladění se slunečním rokem. Proto se lunární nový rok Tết postupně přesouvá z konce ledna až do první poloviny února).

Pomeranče se v okrese Huong Son pěstují na plantážích několika obcí na ploše zhruba 2 000 ha

Samozřejmě oficiálně ve Vietnamu platí celosvětový kalendář, ovšem oslavy lunárního nového roku se dají přirovnat k našim vánočním svátkům – slaví je všichni, i ti, co nejsou nábožensky založeni, protože lunární nový rok se slaví a počítá podle buddhistického kalendáře. Podle buddhistického kalendáře v roce 1984 skončilo 77. a začalo 78. století (správně by se mělo asi říci šedesátiletí), v roce 2044 končí 78. století, v roce 2104 79. století a tak dále. Buddhistické století totiž odpovídá podle našeho počítání šedesáti rokům. Každý rok je podle lunárního kalendáře ve znamení jiného zvířete, těchto zvířat je 11 a 12. symbolem je mýtický drak. Během 60i let se tento zvěrokruh otočí 5 x. Tento 12idílný zvěrokruh se nazývá zemským cyklem Chi. Ke každému zvířeti se ještě přidává dodatek, určující vlastnost. Zatímco zvířat je 12, vlastností je 10. Tento 10idílný cyklus se nazývá nebeský cyklus Can, jenž obsahuje pojmenování přírodních elementů. Tyto oba cykly se vystřídají současně právě po 60 letech. V praxi se však používá pouze pojmenování roku po zvířeti, proto letošní rok ve znamení buvola.

Pomeranče se v okrese Huong Son pěstují hlavně v Kim Hoa, Son Ham, Son Lam a Son Truong

Jak již bylo řečeno, oslavy se dají přirovnat k našim vánočním svátkům – také se nakupují potraviny na sváteční stůl, kdy se sjíždí příbuzenstvo, připravuje se sváteční menu a všichni příbuzní a známí se navzájem navštěvují. A protože je to doba zvýšených nákupů, připravují se na to nejen prodavači, ale také zemědělci, rolníci, zahradníci, pěstitelé i chovatelé, trhovci a různí zpracovatelé.

První plantáže se založily roku 1960, po zestárnutí stromů se vysazují nové

Jeden z okresů, který je vyhlášen svými zemědělskými produkty a který je dodává mimo jiné i k oslavám lunárního nového roku, je okres Hương Sơn. Tento okres se nachází ve střední části Vietnamu, v provincii Ha Tinh a pro sváteční stůl dodává mimo jiné pomeranče, které se nazývají právě podle tohoto okresu – huong son. První pomerančové plantáže byly založeny v roce 1960 (do té doby se pěstovaly hlavně extenzivně). Na okrese se pěstují hlavně ve vesnicích Kim Hoa, Son Ham, Son Lam a Son Truong a to na ploše zhruba kolem 2 000 hektarů. Tyto pomeranče se sklízejí v lednu a putují na trhy a do obchodů nejen v blízkém okolí, ale i do města Vinh (provinční město sousední provincie Nghe Tinh), do Hanoje i do jižních provincií. Nejúrodnější plantáže bývají ve stáří kolem 10 – 15 let, jakmile úroda začíná klesat, plantáže se likvidují a zakládají se nové. Pomerančovníky mívají nádherné květy, příjemnou vůni, plody mají kyselo-sladkou chuť a úroda bývá vysoká. A proto si sklizeň přiblížíme několika snímky, které jsou převzaty z vietnamského deníku Nhan Dan.

Zpracoval: Ing. Jiří Homola

Sklizeň pomerančů v okrese Huong Son (provincie Ha Tinh)

Sklizeň pomerančů probíhá v lednu, aby se dostaly na novoroční trh

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.