Již od roku 2009 jsme si několikrát stěžovali na MZV na špatnou vízovou politiku ČR ve Vietnamu. Později zavedený Visapoint měl většinou všechny termíny k návštěvě konzulátu stále obsazené, ale za poskytnutý úplatek zprostředkovatelům se okamžitě uvolnil termín a za další úplatek zprostředkovatelům byla jejich žádost o pracovní vízum do ČR schválena. Vietnamci a jejich rodiny se nesmírně zadlužili, neboť si na velký úplatek až 18 000 USD pro zprostředkovatele vypůjčili tuto částku od bank ve Vietnamu a jako ručení poskytli své domy i byty. Zprostředkovatelé jim zatajili, že u nás nemají prakticky možnost za dva roky legální práce si z výdělku dluh u vietnamských bank uhradit. V letech 2006 až 2009 dostalo vízum na práci v ČR téměř deset tisíc Vietnamců, kteří neuměli česky a neměli odpovídající vzdělání, ale všichni u nás dostali živnostenské listy. Ročně se na úplatcích pro zprostředkovatele za zařízení víz do ČR vybrala ve Vietnamu v přepočtu až 1 miliarda Kč. Kdo zprostředkovatelům zaplatil, ten vízum dostal. Proti tomuto obrovskému zadlužování Vietnamců s podezřením na korupci jsme několikrát podali stížnost premiérům i MZV, ale bez odezvy. Stále jsme i v televizích slyšeli odpověď na naši kritiku zejména od bývalého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, že BIS nikdy nic nezákonného na konzulátu velvyslanectví ČR v Hanoji nezjistila a proto je s vízy vše v pořádku.
Od 15. září je trestně stíháno a ve vyšetřovací vazbě osm Rusů a Vietnamců, za ovlivňování žádostí k povolení pobytu v ČR, neboť touto trestnou činností narušili činnost ministerstva zahraničních věcí (!) a měli získat z této trestné činnosti stovky milionů korun. S kým se asi o své úplatky dělili, aby vše mnoho let fungovalo a dobře dopadlo? Hackeři prolomili systém udělování víz do ČR na MZV ČR a to je skandál! Jak je vidět bývalý ministr zahraničních věcí a nynější předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek se mýlil, nebo vědomě lhal. Stejně jako v červnu nesmyslně řekl, že Vietnam je organizovaný zločin a bezpečnostní riziko prvního řádu prý i proto, že s ČR vietnamské bezpečnostní orgány nespolupracují. Protože na tomto případu s vízy do ČR s našimi vyšetřovacími orgány spolupracovalo vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti, tak by se měl poslanec Lubomír Zaorálek Vietnamcům omluvit. Lhát se prostě nemá. Nový ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček by z tohoto mnohaletého selhání MZV měl vyvodit personální důsledky, navíc výhodou je jeho osobní znalost, kdo byl za systém Visapoint a kdo je vízovou politiku ČR ve Vietnamu na MZV odpovědný.
Vietnamci mají dostávat víza do ČR, ale musí platit jen legální poplatky na konzulátu ČR v Hanoji, nikoliv komukoliv jakékoliv korupční nebo zprostředkovatelské úplatky. Protože podle odhadů bude letos u nás na trhu práce chybět 440 000 a příští rok až 500 000 pracovníků, je nutné zrušit diskriminační zákaz vydávání pracovních víz Vietnamcům, kteří mají zájem v ČR legálně pracovat a naši výrobci si je žádají. Již v červenci 2016 (!) jsem osobně doručil na MZV pro tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka písemné potvrzení vietnamského ministerstva práce a sociálních věcí, že Vietnam má oficiální zájem k nám legálně vysílat pracovníky podle našich požadavků, tak jak to dělá do 40 zemí světa. Přesto za dva roky nikdo nezahájil s Vietnamem v této věci potřebná bilaterární jednání. Novému ministru zahraničních věcí Tomáši Petříčkovi přeji v nápravě hodně úspěchů a žádám vládu, aby zrušila zákaz zaměstnávání pracovitých Vietnamců u nás, který škodí ekonomice ČR. V ČR již úspěšně pracuje u našich výrobců jako kmenoví zaměstnanci přes šest tisíc Vietnamců a firmy jsou s nimi spokojené. S Vietnamci nejsou v Mladé Boleslavi, Kvasinách nebo v Plzni žádné regionální problémy, jako jsou s jinými cizinci. V zájmu naší ekonomiky je nutné urychleně sjednat nápravu, neboť i zahraniční investoři nebudou mít zájem o zemi, kde neseženou potřebnou pracovní sílu.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti