SKANDÁL: HACKEŘI PROLOMILI SYSTÉM UDĚLOVÁNÍ VÍZ NA MZV ČR!

Již od roku 2009 jsme si několikrát stěžovali na MZV na špatnou vízovou politiku ČR ve Vietnamu. Později zavedený Visapoint měl většinou všechny termíny k návštěvě konzulátu stále obsazené, ale za poskytnutý úplatek zprostředkovatelům se okamžitě uvolnil termín a za další úplatek zprostředkovatelům byla jejich žádost o pracovní vízum do ČR schválena. Vietnamci a jejich rodiny se nesmírně zadlužili, neboť si na velký úplatek až 18 000 USD pro zprostředkovatele vypůjčili tuto částku od bank ve Vietnamu a jako ručení poskytli své domy i byty. 

   Zprostředkovatelé jim zatajili, že u nás nemají prakticky možnost za dva roky legální práce si z výdělku dluh u vietnamských bank uhradit. V letech 2006 až 2009 dostalo vízum na práci v ČR téměř deset tisíc Vietnamců, kteří neuměli česky a neměli odpovídající vzdělání, ale všichni u nás dostali živnostenské listy. Ročně se na úplatcích pro zprostředkovatele za zařízení víz do ČR vybrala ve Vietnamu v přepočtu až 1 miliarda Kč. Kdo zprostředkovatelům zaplatil, ten vízum dostal. Proti tomuto obrovskému zadlužování Vietnamců s podezřením na korupci jsme několikrát podali stížnost premiérům i MZV, ale bez odezvy. Stále jsme i v televizích slyšeli odpověď na naši kritiku zejména od bývalého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, že BIS nikdy nic nezákonného na konzulátu velvyslanectví ČR v Hanoji nezjistila a proto je s vízy vše v pořádku. Od 15. září je trestně stíháno a ve vyšetřovací vazbě osm Rusů a Vietnamců, za ovlivňování žádostí k povolení pobytu v ČR, neboť touto trestnou činností narušili činnost ministerstva zahraničních věcí (!) a měli získat z této trestné činnosti stovky milionů korun. S kým se asi o své úplatky dělili, aby vše mnoho let fungovalo a dobře dopadlo? Hackeři prolomili systém udělování víz do ČR na MZV ČR a to je skandál! Jak je vidět bývalý ministr zahraničních věcí a nynější předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek se mýlil, nebo vědomě lhal. Stejně jako v červnu nesmyslně řekl, že Vietnam je organizovaný zločin a bezpečnostní riziko prvního řádu prý i proto, že s ČR vietnamské bezpečnostní orgány nespolupracují. Protože na tomto případu s vízy do ČR s našimi vyšetřovacími orgány spolupracovalo vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti, tak by se měl poslanec Lubomír Zaorálek Vietnamcům omluvit. Lhát se prostě nemá. Nový ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček by z tohoto mnohaletého selhání MZV měl vyvodit personální důsledky, navíc výhodou je jeho osobní znalost, kdo byl za systém Visapoint a kdo je vízovou politiku ČR ve Vietnamu na MZV odpovědný.
   Vietnamci mají dostávat víza do ČR, ale musí platit jen legální poplatky na konzulátu ČR v Hanoji, nikoliv komukoliv jakékoliv korupční nebo zprostředkovatelské úplatky. Protože podle odhadů bude letos u nás na trhu práce chybět 440 000 a příští rok až 500 000 pracovníků, je nutné zrušit diskriminační zákaz vydávání pracovních víz Vietnamcům, kteří mají zájem v ČR legálně pracovat a naši výrobci si je žádají. Již v červenci 2016 (!) jsem osobně doručil na MZV pro tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka písemné potvrzení vietnamského ministerstva práce a sociálních věcí, že Vietnam má oficiální zájem k nám legálně vysílat pracovníky podle našich požadavků, tak jak to dělá do 40 zemí světa. Přesto za dva roky nikdo nezahájil s Vietnamem v této věci potřebná bilaterární jednání
   Novému ministru zahraničních věcí Tomáši Petříčkovi přeji v nápravě hodně úspěchů a žádám vládu, aby zrušila zákaz zaměstnávání pracovitých Vietnamců u nás, který škodí ekonomice ČR. V ČR již úspěšně pracuje u našich výrobců jako kmenoví zaměstnanci přes šest tisíc Vietnamců a firmy jsou s nimi spokojené. S Vietnamci nejsou v Mladé Boleslavi, Kvasinách nebo v Plzni žádné regionální problémy, jako jsou s jinými cizinci. V zájmu naší ekonomiky je nutné urychleně sjednat nápravu, neboť i zahraniční investoři nebudou mít zájem o zemi, kde neseženou potřebnou pracovní sílu.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.