REKORDNÍ EXPORT VIETNAMU

Vietnamský vývoz dosáhl za 11 měsíců letošního roku objem 254,6 miliardy USD (amerických dolarů), což představuje nárůst oproti loňskému roku o 5,3 procenta, za tím co dovoz činil 234,5 miliardy USD. Vietnam také zveřejnil přebytek svého obchodu ve výši 20,1 miliardy USD v prvních letošních 11 měsících, což je nejvyšší rekord, navzdory nepříznivým dopadům Covid-19 na globální ekonomiku. USA jsou letos za 11 měsíců opět největším dovozcem vietnamského zboží, s dosavadním obratem 69,9 miliardy USD, což je meziroční nárůst o 25,7(!) procenta. Tyto exportní výsledky dokazují, že produkty z Vietnamu jsou kvalitní a proto je o ně ve světě velký zájem. Zejména také i v Evropě, kde platí již od 1. srpna dohoda o volném obchodu EU a Vietnamu, která snižuje, nebo i ruší dovozní cla.

Tato fakta dokazují, že 97 milionový Vietnam je velmi perspektivní země, se kterou by naše ČR měla mnohem více i lépe hospodářsky spolupracovat. Naši podnikatelé (exportéři, importéři, zájemci o kooperaci a investoři) musí být sami co nejdříve aktivní, aby jim ve Vietnamu zbytečně „neujel vlak“. Čekat, zda vůbec a kdy (kvůli pandemii Covid-19 v ČR) se příští rok uskuteční plánovaná návštěva Vietnamu premiérem ČR Andrejem Babišem s podnikatelským doprovodem, by se jim totiž nemuselo vyplatit. Ve Vietnamu jsou již velmi aktivní podnikatelé z EU (zejména z  Německa, Holandska, Belgie, Itálie a Polska), ale také z Velké Británie, USA, Japonska a Indie. Kdo zaváhá …
 
Všem zájemcům o perspektivní vietnamský trh nejen velmi doporučuji aktivní hospodářskou spolupráci s rychle se rozvíjejícím Vietnamem, ale rád jim v případě jejich zájmu pomohu a poradím s teritoriálním marketingem. 
 
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
Nositel zlatých medailí z 16 největších mezinárodních veletrhů v Hanoji
Vizionář roku 2012 v ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.