PROTESTUJI PROTI PAUŠALIZACI ZPRÁVY NCOZ NA VŠECHNY VIETNAMCE U NÁS!

Protestuji proti paušalizaci zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na všechny Vietnamce žijící u nás. Již 15 let se ze všech cizinců u nás narodí nejvíce dětí právě Vietnamcům a jejich děti výborně studují na našich i zahraničních školách, včetně vysokých škol. Ročně se u nás narodí přes 700 dětí vietnamským a česko-vietnamským rodinám, což je roční výkon okresní porodnice. A to by opravdu pouze z účelových sňatků nebylo možné. Znám mnoho česko-vietnamských i vietnamských rodin, které milují Českou republiku a nepáchají žádnou trestnou činnost.

Paušalizovat kriminalitu jednotlivců k celkovému počtu česko-vietnamských manželství není správné. Mnoho dospělých dětí Vietnamců, které mají české občanství, často nabádají jejich rodiče,aby si pro manželství našli Vietnamce nebo Vietnamku a tak si někteří najdou svoji životní lásku ve Vietnamu. Znám i rodilé Čechy, kteří se při návštěvě Vietnamu zamilovali a dnes mají u nás velmi šťastná manželství.
Vietnamci se u nás nejlépe integrovali a protože zde žijí, pracují a studují již 63 let, byli v roce 2013 právem uznáni za národnostní menšinu. Při všech tragických povodních věnovali Vietnamci v celé ČR velké finanční a materiální dary lidem v záplavami postižených oblastech, například v Chrastavě u Liberce, kde v minulosti vietnamští váleční sirotci absolvovali základní školu. I dnes charitativně pomáhají, například Vietnamci v Ústí nad Labem věnovali dar českým důchodcům v místním Domově seniorů. Mnoho Vietnamců zachránilo jediné prodejny potravin ve stovkách obcí i vesnic po celé ČR, když po odchodu českých podnikatelů hrozilo jejich uzavření, například v Hatích i v Drahlovicích ve Skuhrově u Berouna. Vietnamské restaurace obohatily náš gastronomický trh. Jak dokazují zveřejněné průzkumy velmi vzrůstá oblíbenost Vietnamců u veřejnosti a lidé prokazatelně mají více rádi Vietnamce než Ukrajince, Rusy nebo Němce. A to zřejmě někomu vadí. Ano, najdou se i mezi Vietnamci pachatelé trestných činů, kteří jsou za ně po zásluze soudy potrestáni, ale není nikdy možné kriminalitu jednotlivců veřejně paušalizovat na celou vietnamskou komunitu, na všechny Vietnamce zde žijící.
Po paušálním pomlouvání všech Vietnamců i Vietnamu poslancem Lubomírem Zaorálkem v Parlamentu, po paušálním potrestání všech Vietnamců mající zájem u nás legálně pracovat vládním zákazem vydávání pracovních víz pro Vietnamce na návrh ministra vnitra Jana Hamáčka a nyní po paušalizaci obsahu zprávy NCOZ u veřejnosti mám dojem, že již jde o systematický útok na pověst Vietnamců žijících u nás. Proti paušálnímu obviňování Vietnamců a zejména česko-vietnamských manželství důrazně protestuji!
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.