PROTESTUJEME PROTI PAUŠÁLNÍ DISKRIMINACI VIETNAMCŮ

Firmám v ČR chybí přes 330 000 pracovníků a proto mnozí výrobci musí odmítat nové zákazníky, ale někdy ztrácejí i stávající zákazníky, protože z důvodu nedostatku pracovníků nemohou splnit jejich zvýšené požadavky. Slovenský premiér Peter Pellegrini nařídil zrychlit a zjednodušit přijímání pracovníků z tzv. třetích zemí, včetně Vietnamu, aby slovenské firmy mohly vyhovět zvýšeným požadavkům zahraničních zákazníků. Vláda ČR k nám zakázala příchod pracovitých Vietnamců i když legálně pracují ve 40 zemích světa a Vietnam nám oficiálně již v roce 2016 nabídnul v této věci pomoc i spolupráci.

Vietnamci se u nás nejlépe integrovali a zaměstnavatelé si je žádají, protože s nimi mají velmi dobré zkušenosti i z minulosti. Nyní od 1. října k nám může přijít pracovat také 500 pracovníků z Indie, kteří mají doplnit povolené pracovníky z Filipín, Mongolska, Srbska a Ukrajiny. Vietnamci mají paušální diskriminační zákaz i když v českých výrobních podnicích je již legálně zaměstnáno přes šest tisíc Vietnamců a nejsou s nimi problémy, jako s jinými cizinci v Mladé Boleslavi, Kvasinách, či v Plzni. Nevím, jak dobře se Indové, Filipínci, Mongolové a Srbové domluví, ale ve Vietnamu se pořádají kurzy češtiny, protože tam žije přes 206 000 Vietnamců, kteří u nás v minulosti studovali nebo pracovali. Navíc většinou naší veřejnosti oblíbená vietnamská komunita vydala učebnice češtiny pro Vietnamce a pořádá jazykové kurzy češtiny. Mnohé zde žijící Vietnamce vystudované v českých školách mohou naše podniky zaměstnat jako tlumočníky i pro zdokonalení češtiny. Největším problémem naší ekonomiky je obrovský nedostatek pracovníků, který zaviňuje i miliardové ztráty státního rozpočtu (na DPH, daních apod.) a proto protestuji proti paušální diskriminaci Vietnamců zákazem jejich vstupu na náš pracovní trh, neboť to škodí naší ekonomice, našim firmám, prostě nám všem.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
Mobil: 602 363 009
                             
  
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.