Protest Česko-vietnamské společnosti

POLITIZACE A PAUŠALIZACE FILMU ZRÁDCI JE ŠPATNÁ
 
Česko-vietnamská společnost protestuje proti politizaci a paušalizaci šestidílného krimi thrilleru České televize ZRÁDCI. Bojovat proti drogám je správné a potřebné, ale obviňovat vietnamskou vládu o podpoře výroby drog Vietnamci v ČR, je špatné, protože to je lež. Vláda Vietnamu totiž poskytla ČR pomoc a vyslala k nám své policejní důstojníky, kteří se na odhalování drogové trestné činnosti specializují.
Tvůrci televizního seriálu Zrádci při rozhovorech o svém díle by neměli drogovou trestnou činnost pouze některých Vietnamců takto politizovat. Letos je 70. výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů a nemístná politizace výroby a prodeje drog spolupráci ČR s Vietnamem poškozuje.

 Režiséři Viktor Tauš, který natočil čtyři díly a Matej Chlupáček, který natočil dva díly seriálu Zrádci podle scénáře Miro Šifry správně upozornili na sobecké myšlení výrobců a prodejců drog. V roce 2013 skutečně patřila vietnamská narkomafie v ČR k největším výrobcům i prodejcům drog u nás. Naše Česko-vietnamská společnost ve spolupráci se Svazem Vietnamců v ČR v rámci Vietnamsko-české protidrogové ligy realizovala za podpory ministerstva vnitra velký osvětový projekt STOP DROGÁM u Vietnamců v příhraničních oblastech v celé České republice. Předali jsme také vládě náš návrh boje proti drogám u Vietnamců, aby z této závažné trestné činnosti nebyla veřejností obviňována naprostá většina zákony dodržujících Vietnamců žijících u nás. Projekt STOP DROGÁM zahrnoval také zřízení anonymní nahlašovací linky Národní protidrogové centrály, na kterou sami Vietnamci varny a prodejce drog ve své komunitě nahlásili. Také i na základě těchto našich aktivit se výroba a prodej drog u Vietnamců v ČR snížily. Protože většina Vietnamců u nás žijících nemá s drogami vůbec nic společného a mají zde své rodiny i děti, tak máme obavy, aby díky televiznímu seriálu Zrádci veřejnost tuto trestnou činnost nepaušalizovala na celou vietnamskou komunitu Zejména když se před každým vysíláním vždy pro informaci diváků uvádí, že byl film natočen podle skutečné události.
Závěrem dodáváme, že u Policie ČR pracují také Češi vietnamské národnosti, kteří úspěšně vystudovali Policejní akademii.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
V Praze: 2. března 2020
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.