PROČ JIŽ DVA ROKY ODMÍTÁ STÁT KVALIFIKOVANÉ PRACOVNÍKY Z VIETNAMU?

Nejen strojírenské i stavební podniky musí kvůli nedostatku pracovníků odmítat nové zakázky a je tím zamezen růst zejména našeho strojírenství v příštích letech. Přitom již v červenci 2016 jsem osobně přivezl písemné potvrzení vietnamského ministerstva práce a sociálních věcí, že má zájem legálně vysílat do ČR kvalifikované pracovníky, tak jak to již dělá do 40 zemí světa. Například v USA pracují vietnamští vysokoškoláci i v NASA, tak nemohou být žádným bezpečnostním problémem, jak se zde snaží některá ministerstva vládě namluvit. Toto oficiální písemné potvrzení zájmu Vietnamu nám v řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků pomoci, jsem v červenci 2016 předal tehdejšímu náměstkovi MZV ČR PhDr. Lukáši Kauckému i tehdejšímu velvyslanci ČR ve Vietnamu Martinu Klepetkovi a poslal jsem je vládě i všem zainteresovaným ministerstvům, aby mohla ČR konečně v této věci zahájit s Vietnamem potřebná bilaterární jednání, ale zaslal jsem je také Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komoře a Konfederaci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

V roce 2005 jsem řídil dodávku a montáž nové moderní české technologie na výrobu biohnojiv v Hai Duong ve Vietnamu za pomoci dvou strojních a dvou elektroinženýrů z ČR, jinak za pomoci vietnamských pracovníků a podařilo se nám tuto montáž kvalitně dokončit místo za plánované tři roky jen za 353 dní, tedy s dvouletým předstihem. Kvalitu práce dokazuje fakt, že tato česká technologie dodaná Vietnamu v rámci zahraniční rozvojové pomoci funguje v Hai Duong již 12,5 roku bez jediné reklamace. Dobře jsem v praxi poznal znalosti a um kvalifikovaných vietnamských svářečů, elektrikářů, strojních i stavebních montérů a zámečníků, zedníků, ale také architektů, stavebních mistrů a techniků IT technologií.
Málokdo u nás ví, že již mnoho let ve Vietnamu mají vietnamské střední školy povinnou výuku angličtiny a proto mnozí absolventi odcházejí studovat vyšší odborné a vysoké školy do celého světa, nebo pracovat do zahraničí. V ČR je dostatek Vietnamců, kteří mohou být našimi podniky zaměstnáni jako tlumočníci a ve volném čase jako učitelé češtiny. Díky znalostem ze 48 návštěv Vietnamu i z mého 8 měsíčního bydlení v Hanoji v roce 2013 doporučuji zástupcům našich podniků, aby si vždy sami přímo ve Vietnamu při praktických zkouškách přezkoušeli i následně vybrali své budoucí kmenové pracovníky a nespoléhali se pouze na výběr zprostředkovatelských agentur. Není možné zjišťovat kvalitu pracovníků až po příletu k nám.
V roce 2016 jsme pro tři naše kolektivní členy výběr i takové praktické zkoušky zájemců ve Vietnamu v rámci našeho zkušebního pilotního projektu “ Vy pomůžete nám a my pomůžeme vám“ zajistili, ale po zkouškách nikdo z 20 vybraných švadlen pro Triolu, 17 mužů šičů pro Svitap a z 26 vietnamských maturantů, kteří si chtěli uhradit školné, ubytování i stravování na státní Vyšší odborné škole stavební ve Vysokém Mýtě, nedostal vízum do ČR, ani když jsem osobně veškeré podklady dovezl na naše velvyslanectví v Hanoji, ale tam je odmítli převzít s odkazem na Visapoint, který byl nedostatečně funkční a navíc prokazatelně ovlivněný korupcí různých zprostředkovatelů (proto byl správně loni v listopadu zrušený).
Proto jsem i letos znovu požádal vládu a konkrétně pana premiéra, aby byl Vietnam zařazen do stejného režimu, jako je Ukrajina a nyní i Filipíny a Mongolsko, protože příchod pracovníků z těchto zemí nedostatek kvalifikovaných pracovníků u nás nevyřešil. S vietnamskými pracovníky mají naše podniky velké zkušenosti z minulosti a mnohé si je výslovně přejí, protože byly s nimi spokojeni. Naší ekonomice, našim výrobcům i ostatním podnikatelům je nutné okamžitě a rychle pomoci, nikoliv příchodu kvalifikovaných i předem praktickými zkouškami přezkoušených pracovníků z Vietnamu nesmyslně bránit a řešení byrokraticky úmyslně oddalovat, či si potřebnou pomoc pracovníků z Vietnamu si mezi ministerstvy stále přehazovat jako „horký brambor“. Naší ekonomice je nutné flexibilně pomoci, nikoliv jí pohodlností a nezájmem škodit.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.