PŘEDSEDA ODBORŮ OBVINIL VLÁDU VIETNAMU Z KORUPCE A KRIMINALIZOVAL VIETNAMCE

Předseda ČMKOS Josef Středula ve 2. části pořadu Otázky Václava Moravce na ČT 24 dne 4. prosince veřejně obvinil vládu Vietnamu, že vybírá od vietnamských občanů, co k nám jdou pracovat, 6-8-10 000 USD a ti je musí splácet vládě Vietnamu. Dále pro televizní diváky uvedl, že v letech 2007 až 2009 k nám přišli za prací Vietnamci, kteří výslovně šli do kriminálního prostředí u nás. Závěrem uvedl, že vláda Vietnamu vysíláním svých občanů za prací do zahraničí škodí svým okolním státům i ČR a proto šéf odborů Josef Středula trvá pouze na příchodu Vietnamců výhradně jen za účelem sloučení rodiny. Tyto skandální pomluvy předsedy ČMKOS veřejně pronesené v ČT 24 uráží na cti přes 15 tisíc Vietnamců, kteří k nám v letech 2007-9 legálně přišli pracovat, ale tyto nepravdy také velmi hrubě poškozují vládu Vietnamu u naší veřejnosti.

Vietnam umožňuje svým občanům pracovat v zahraničí, někteří vysokoškolsky vzdělaní Vietnamci pracují i v NASA v USA, ale také v zemích EU, či v Japonsku a v Jižní Koreji. Například do Jižní Koreje lákají náboráři i zručné vietnamské švadleny. Naši kolektivní členové čeští výrobci Triola a Svitap si předem ve Vietnamu při praktických zkouškách vybraly své budoucí kmenové zaměstnance (švadleny a muže-šiče), teprve potom uzavřely s nimi pracovní a ubytovací smlouvy, ale od července se zatím marně snaží získat pro ně na zaměstnanecký průkaz pracovní vízum na konzulátu ČR v Hanoji. Slova předsedy ČMKOS jsou důkazem, že přání odborů pracovníky z Vietnamu k nám nepustit, jsou v praxi plněna i když to zaviní krach mnoha firem u nás, protože nesplní uzavřené kontrakty a nemohou vyhovět zvýšeným požadavkům svých odběratelů, kteří si najdou dodavatele v okolních státech. Tyto firmy vinou nedostatku pracovníků u nás skončí své podnikání a budou muset propustit své stávající pracovníky, jak mi to někteří výrobci již písemně potvrdily. Ale to zřejmě vůbec odbory nezajímá. Pan Středula se mýlí, kdyby přes 15 tisíc Vietnamců, kteří k nám legálně přišli pracovat v letech 2007 až 2009 výslovně šlo působit do kriminálního prostředí, tak by v našich věznicích byli téměř jenom Vietnamci, což se nestalo. Jeho napadnutí i mé osoby je diletantské, neboť oproti němu já vykonávám funkci zvoleného předsedy celostátní Česko-vietnamské společnosti již 11 let zadarmo, neboť ČVS nedostává na svoji činnost nic od státu a tak nemáme žádného placeného pracovníka. Již řadu let bojuji proti vietnamské zprostředkovatelské mafii, která za úplatek 15 tisíc USD nabízí Vietnamcům zajištění práce v ČR a náš pilotní zkušební projekt určený výhradně pro naše kolektivní členy – pro Triolu a.s. Praha a Svitap J.H.J. s.r.o Svitavy – je vzorem pro náš stát, jak získat legálně chybějící pracovníky pro naše výrobce z 94 milionového Vietnamu, navíc vždy pouze po předem vykonaných výběrových praktických zkouškách ve Vietnamu, aby tak „nekupovaly zajíce v pytli“. Náš projekt navíc řeší jak účinně zamezit praktikám vietnamské zprostředkovatelské mafie. V podnicích v ČR pracuje 5098 Vietnamců a zaměstnavatelé jsou s nimi spokojeni, protože jsou velmi pracovití. Obliba Vietnamců u veřejnosti vzrostla, ale u odborů zřejmě nikoliv.
Požadavek odborů, aby k nám nesměli přijít pracovat občané ze třetích zemí i když našim firmám chybí přes 141 tisíc pracovníků, poškozuje naše výrobce a exportéry i naši ekonomiku. Ukrajina náš trh práce nevyřeší a ze zemí EU k nám vzhledem k výši našich mezd nikdo nemá zájem přijít pracovat, což potvrdil v pořadu OVM zástupce Svazu průmyslu a dopravy ČR. Nedávno v televizi premiér Sobotka uvedl, že u nás je volných dokonce 260 tisíc pracovních míst a tento problém naší ekonomiky je nutné rychle aktivně i flexibilně řešit, ku prospěchu nás všech.
Doporučuji předsedovi ČMKOS Josefu Středulovi, aby se v dané věci lépe i více informoval a žádám, aby se omluvil za svoji paušální kriminalizaci Vietnamců, kteří k nám přišli v letech 2007-9 legálně pracovat i za veřejné hanobení vlády Vietnamu z korupce. Protože v minulosti byly naše podniky s prací Vietnamců velmi spokojené, vyzývám odboráře, aby zrušili svůj nesmyslný a naši ekonomiku poškozující požadavek na zákaz příchodu Vietnamců pracovat jako kmenoví zaměstnanci výrobců a exportérů v České republice. Děkuji Vám. 
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
ČT 24 – OVM (18. – 20. minuta pořadu):
NA NÁŠ PROTEST:

Srdečně zdravím pane předsedo,

nesdílím názor předsedy ČMKOS v této věci a nesdílí je ani naše Odborové sdružení Čech, Moravy, Slezska. Možná je to tím, že oni jsou součástí Evropské odborové konfederace poslušní direktivám Evropské komise a my součástí Světové odborové federace.

S pozdravem

Stanislav Grospič – poslanec Parlamentu ČR

TUTO ZPRÁVU ZVEŘEJNILO VIETNAMSKÉ SDĚLOVACÍ MÉDIUM BAO TIN TÚC:

http://baotintuc.vn/phan-hoi/hoi-sec-viet-len-an-phat-ngon-xuyen-tac-ve-viet-nam-20161205105219639.htm [http://baotintuc.vn/phan-hoi/hoi-sec-viet-len-an-phat-ngon-xuyen-tac-ve-viet-nam-20161205105219639.htm]

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.