Pomoc Vietnamu příteli, jenž je v nesnázích.

 
31. 7. 2021 redaktor Práva Bohuslav Borovička vyzdvihl v článku  „Promeškaná příležitost na Kubě“ úspěchy Vietnamu, kdy mimo jiné k současným problémům Kuby napsal: „V jednu chvíli se zdálo, že se Kuba nechá inspirovat příkladem Vietnamu. Ten se ve stejné době ocitl v podobné situaci a dokázal z ní úspěšně vymanévrovat. Ze závislosti na dovozu rýže se stal jedním z jejích největších vývozců, zmnohonásobila se výroba spotřebního zboží. Hanoj normalizovala vztahy se Spojenými státy, které sice mají daleko k přátelství, ale už pro Vietnam nejsou překážkou jeho mezinárodního fungování. Při tom všem Vietnam zůstal zemí jedné politické strany… …Kuba nemá přírodní bohatství Vietnamu a také v dalších aspektech se obě země velmi liší. Mnohé z vietnamských zkušeností však přesto mohli na Kubě využít, a to jak v hospodářství,  tak například v zahraniční politice… …Zdá se však, že země (tj. Kuba) tyto příležitosti promeškala…“ (Výtah z delšího článku – Bohuslav Borovička je bývalý mnohaletý zpravodaj tehdejšího Rudého Práva, jehož Právo je nástupcem, jak na Kubě, tak později ve Vietnamu, takže obě země stále sleduje a má o nich profesionální přehled – pozn. JH).

Protože Vietnam a Kubu spojují zejména revoluční tradice a vzájemné sympatie, rozhodl vietnamský premiér Pham Minh Chinh o pomoci Kubě v její těžké současné situaci, kdy se pandemie Covid-19 na ostrově nezlepšuje, spíše naopak, kubánská vlastní vakcína stále není vyzkoušená a navíc země závislá zejména na turistickém ruchu přichází o zisky od zahraničních turistů, kteří kvůli pandemii na ostrov nemohou cestovat. Proto vietnamský premiér Pham Minh Chinh při přijetí nového kubánského velvyslance v Hanoji Orlanda Nicoláse Hernándeze Guilléna 30. 7. 2021 uvedl, že Vietnam poskytne Kubě různý zdravotnický materiál (roušky, respirátory, testovací sady apod., nikoliv však vakcíny, protože i Vietnam jich má nedostatek) a hlavně okolo 12 000 tun rýže jako potravinovou pomoc, protože Kuba, ačkoliv má podobné přírodní podmínky jako Vietnam, trpí v současnosti nedostatkem potravin, mimo jiné díky ne zrovna ideální skladbou pěstovaných plodin na ostrově, zejména když převažuje monokultura cukrové třtiny.
Podle Nhan Dan, www.reuters.com, http://vietnamnews.vn a deníku Právo zpracoval Ing. Jiří Homola.
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.