PASIVNÍ OBCHODNÍ BILANCI ČR S VIETNAMEM LZE ZLEPŠIT AŽ MPO I MZV ODSTRANÍ SVÉ CHYBY

94 milionový Vietnam je velmi perspektivní rozvíjející se země, kde má ČR mnoho přátel a žije v ní přes 200 tisíc lidí jenž hovoří česky, neboť u nás v minulosti studovali. Ke zlepšení obchodní bilance ČR s Vietnamem je nutné, aby ministerští úředníci na MPO a MZV si konečně nechali poradit od nás, co se teritoriálním marketingem i akviziční obchodní praxí ve Vietnamu věnujeme již více jak 20 let.
Mnohé proexportní aktivity ČR ve Vietnamu, které by sloužily a pomáhaly českým firmám lze dokonce hradit z programů EU, ale ani tento fakt zatím vůbec nedonutil zodpovědné státní úředníky k inovaci a větší flexibilitě své práce ku prospěchu naší ekonomiky. Například již 14 roků marně žádám MPO, aby ČR otevřela v Hanoji a v Hočiminově Městě svůj „Český dům“, ve kterém by byly místnosti pro jednání našich podnikatelů s vietnamskými partnery, ale byla tam i nabídková prodejna českých výrobků i výstava modelů českých technologií, trvalá výstava propagující turistiku v ČR, restaurace s českými jídly, ubytování pro naše podnikatele a pro vietnamské zájemce i knihovna s českou beletrií i našimi časopisy Vietnam nepoptává, do Vietnamu létá celý svět nabízet a proto je nutná větší účast českých výrobců a exportérů na největších vietnamských prodejních veletrzích. V ČR je velmi málo aktuálních informacích o vypsaných výběrových řízeních i když tyto informace jsou denně zveřejňovány ve vietnamském tisku, například ve Vietnam News. Velmi málo znalostí u našich podnikatelů je v oblasti vietnamského obchodního zákoníku, či letitých obchodních zvyklostí a mnozí si také neuvědomují, že ve Vietnamu obchod není jen business.
Je tragédií když jednáte s česky mluvícími vietnamskými podnikateli neboť se chcete s nimi u nás setkat a oni vám již 10 roků říkají, že se s vámi velmi rádi sejdou, ale v Berlíně, Vídni, Budapešti nebo ve Varšavě. Odůvodňují to i majitelé vietnamských soukromých firem s 30 tisíci zaměstnanci tím, že oni dostanou vízum na cestu za podnikateli na velvyslanectví SRN v Hanoji za 5 dnů a bez problémů, ale na našem konzulátu v Hanoji to trvá i 3 měsíce i déle a musí dokládat i výpis ze svého trestního rejstříku, který každý Vietnamec dostane jen v místě svého bydliště a nikoliv tam, kde žije. Již 10 let celoročně vietnamští podnikatelé navštěvují Evropu. Přiletí do Německa, dále navštíví podnikatele ve Francii, Rakousku, Maďarsku a v Polsku. Prostě na jiných ambasádách v Hanoji umí rychle rozeznat kdo je majitel firmy a kdo je vietnamský nezaměstnaný. Našemu MZV prostě chybí flexibilita. Je také nutné personálně posílit náš konzulát v Hanoji a otevřít konzulát ČR i v Hočiminově Městě, aby Vietnamci nemuseli jezdit na konzulát ČR až do vzdálené Hanoje. Hlavně musí ČR zlepšit svoji vízovou politiku ve Vietnamu. Je absurdní, když se podaří vietnamskému žadateli o vízum odevzdat svoji žádost a místo zákonem garantované doby na odpověď je tato doba prodlužována na déle jak 120 dní a žadatelé slyší stereotypní odpověď „čekejte“. Je doslova šokem a velkou ostudou ČR ve Vietnamu, když za rok se nepodařilo získat víza pro 26 vietnamských maturantů, kteří byli po zkouškách řádně přijati ke studiu na státní VOŠ stavební ve Vysokém Mýtě a chtěli uhradit na první dva roky předem školné, ubytování i stravování. Velmi špatná vízová politika ČR ve Vietnamu zahrnující i mnohaletou praktickou nemožnost získat na Visapointu termín k návštěvě konzulátu ČR v Hanoji mají negativní vliv na vzájemné obchodní vztahy a tyto nedostatky musí MZV rychle napravit, neboť dosavadní nedobrý stav škodí ekonomice ČR. Stávající situace s vízy do ČR totiž odrazuje vietnamské podnikatele i investory a to je nutné si uvědomit.
Vítám snahu pana prezidenta Miloše Zemana o zřízení přímé letecké linky z Prahy do Hočiminova Města, neboť by to velmi účinně pomohlo k rozšíření turistického ruchu, ale také podnikatelům a ekonomice obou zemí.
Je proto nutné konečně nahradit v zodpovědných státních úřadech teoretiky lidmi z praxe a neposlouchat rádobyrady těch, co navštívili Vietnam jednou a za 14 dní pobytu strávili týden u moře, ale po návratu do ČR se vydávají za odborníky na Vietnam, dělají přednášky pro podnikatele o Vietnamu a úspěšně leští kliky na ministerstvech. Za 48 návštěv Vietnamu i díky mému 8 měsíčnímu bydlení v Hanoji jsem některé takové „odborníky“ poznal a vím, že tito lidé svým amatérismem škodí naší obchodní bilanci s Vietnamem a tím také ekonomice ČR i když si to možná ani neuvědomují. Vietnam musí výrazně zlepšit podmínky a právní ochranu pro naše investory a jsem rád, že to těsně před návštěvou prezidenta Miloše Zemana veřejně slíbil vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc. Na obou stranách je co napravovat a proto děkuji panu prezidentovi Miloši Zemanovi při jeho konkrétní iniciativní jednání ve Vietnamu.
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
Web podnikatelsko-ekonomického časopisu Prosperita:
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.