PANE PREMIÉRE ZEPTEJTE SE TRUMPA NA VIETNAM!

Pane premiére při jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se zeptejte na jeho nedávné jednání v Hanoji s vietnamským prezidentem Nguyen Phu Trongem i s premiérem Nguyen Xuan Phucem. V roce 2018 studovalo na studentská víza 24 000 Vietnamců v USA a Vietnamci jsou v počtu studentů ze zahraničí v USA na šestém místě. Americký velvyslanec v Hanoji Daniel J. Kritebrink dokonce před rokem natočil video, ve kterém zve Vietnamce ke studiu, ale i k návštěvě USA.

To také sdělil loni při návštěvě Vietnamu i ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo. Vietnamci studují v celém světě, například 38 000 v Japonsku, 31 000 v Austrálii a také 11 000 v Anglii. V USA žije a pracuje přes 2,5 milionu Vietnamců, někteří dokonce i v NASA. Legálně pracují ve 40 zemích světa, například v USA, Kanadě, ve Francii, Německu, ale i v Anglii a na Slovensku. V žádné zemi na světě, kromě naší České republiky, nejsou označeni za bezpečnostní hrozbu. U nás se totiž dvanáctiletá (!) neschopnost MZV zlepšit a zkvalitnit vízovou politiku ČR ve Vietnamu a ochránit MZV spravovaný Visapoint před hackery i odstranit vysoké úplatky pro mnohé zprostředkovatele za zajištění víza do ČR, zakamuflovaly paušálním potrestáním všech Vietnamců vládním zákazem vydávat jim pracovní víza do ČR. Přitom u nás bylo v roce 2017 odsouzeno 5067 cizinců, z toho 1664 Slováků (což je 1,5% jejich komunity), 1079 Ukrajinců (1,34% jejich komunity), ale jen 313 Vietnamců, kteří tvoří 0,5% jejich komunity v ČR. Určitě by ekonomice ČR prospělo převzít zkušenosti USA s vízovou politikou pro Vietnamce.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
 
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.