PANE POSLANČE ZAORÁLKU OMLUVTE SE VIETNAMCŮM I VIETNAMU!

Protestuji jménem Česko-vietnamské společnosti a mnoha Vietnamců žijících v ČR i ve Vietnamu, kteří mne o to požádali, proti veřejnému paušálnímu hanobení všech Vietnamců, zejména vietnamských studentů a státu Vietnamu poslancem ČSSD Lubomírem Zaorálkem na čtvrtečním jednání sněmovního zahraničního výboru. Předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a exministr zahraničí Lubomír Zaorálek prohlásil, že Vietnam je organizovaný zločin a bezpečnostní riziko prvního řádu.

Uvedl také, že studentská víza pro Vietnamce jsou nejlepším nástrojem, jak dostat zločince do ČR. Snažil se tím čelit oprávněné kritice se špatnou situací s vydáváním víz do ČR pro Vietnamce. Vízová politika ČR ve Vietnamu má mnohaleté problémy zaviněné zejména zprostředkovatelskou korupcí. Za zajištění víza do ČR vybírají zprostředkovatelé od zájemců vysoký úplatek, v současnosti ve výši 18 000 USD, což kritizujeme již od roku 2006. Proto jsme již v červenci 2016 předali vládě i MZV náš pilotní zkušební projekt, který by jakoukoliv korupci zamezil a vietnamské ministerstvo práce a sociálních věcí jej písemně podpořilo. Tento náš návod však nikdo nevyužil a naopak tehdejší ministr Lubomír Zaorálek neumožnil, aby do státní Vyšší odborné školy stavební ve Vysokém Mýtě nastoupilo ke studiu 26 řádně přijatých vietnamských maturantů, jejichž rodiče chtěli předem škole uhradit školné i poplatky za stravování a ubytování. Rozhodně to nebyli žádní zločinci, jak je nyní paušalizoval Lubomír Zaorálek. Píší mi rozhořčení Vietnamci, kteří žijí ve Vietnamu a v minulosti u nás vystudovali vysoké školy, protože vyjádření Lubomíra Zaorálka se jich velice dotklo. Například pan Ing. Do Ngoc Viet Dung ze Společnosti vietnamsko-českého přátelství z Hanoje mi napsal: „chtěl bych svoji 19 letou dceru poslat do ČR na studium, stane se z ní zločinec?“ a protože se osobně s exministrem Zaorálkem osobně setkal (na fotografii je třetí zleva), poslal mu s touto otázkou svůj dopis. Paradoxem je, že web velvyslanectví ČR v Hanoji vyzývá Vietnamce, aby navštívili ČR, možná po výroku Lubomíra Zaorálka tuto veřejnou výzvu zruší.
Stát Vietnam není organizovaný zločin, všichni Vietnamci nejsou zločinci a zejména nejsou žádnými zločinci vietnamští studenti, kteří úspěšně studovali a nebo studují na našich vysokých školách! Vietnamští studenti studují v USA, Anglii, Austrálii, v mnoha zemích EU a nikde nejsou žádnou bezpečnostní hrozbou. V USA dokonce vietnamští vysokoškoláci pracují i v NASA. Pane poslanče Lubomíre Zaorálku veřejně vás žádám omluvte se Vietnamcům i Vietnamu.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.