Otevřená výzva vládě ČR k zahájení platnosti dohody EVFTA od 1. srpna

REALIZUJTE DOHODU EVFTA KU PROSPĚCHU ČR!
 
Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem EVFTA, která začne platit již 1. srpna podstatně sníží oboustranně o 65-99% dovozní cla. To značně zlepší konkurenceschopnost českých exportérů na 97 milionovém vietnamském trhu, ale také všech vývozců z celé EU. Zlepší se i podmínky pro velmi výhodnou vzájemnou kooperaci. Naši dovozci mají možnost dovézt při snížení dovozních cel mnohem levnější vietnamské potraviny, například kávu, čaj, rýži, pepř, kokosovou moučku, ovoce, mořské ryby, ale také různé produkty, třeba textilní výrobky, obuv, či rozsáhlou IT techniku, včetně vietnamských smartphonů používajících 5G. EVFTA podporuje export do Vietnamu i levnější dovoz z Vietnamu k nám. Dohoda o ochraně investic EVIPA již přilákala do Vietnamu mnoho zahraničních investorů, nejen z EU, ale i z USA, Kanady, Indie, Japonska a Jižní Koreje.

Jsme exportní země a proto není možné nečinně přehlížet, že 70% českých firem dnes nemá vůbec žádný odbyt, protože tyto výrobce není možné do nekonečna stále jen dotovat ze státního rozpočtu. Naši výrobci potřebují od státu zadarmo dostat podrobné konkrétní informace o vietnamském trhu, tedy kvalitní aktuální teritoriální marketing, včetně seznamu velkých aktuálních tendrů, ale také i veřejných vietnamských státních seznamů aktuálních a budoucích investičních akcí. Ročně je ve Vietnamu vypsáno přes 70 000 výběrových řízení na nákup technologií i výrobků a provoz zařízení, mnohé velké tendry několikrát týdně zveřejňuje ve formě inzerátů i anglicky psaný deník Viet Nam News, ale naši podnikatelé jich naprostou většinu vůbec neznají.
Je proto nutné velmi rychle napravit dosavadní chyby, přestat jen proklamovat věčné teoretické bláboly některých státních úředníků, kteří pokud budou stále státem velmi dobře placení i když kvalitně nepracují a na svých místech jsou pro ČR naprosto zbyteční, tak se nikdy nic nezlepší. Vietnam je nutné navštívit a poznat na vlastní oči, znát jeho regionální obchodní zvyklosti, získat důvěru svých obchodních vietnamských partnerů a zejména vhodně využít možné přátelské pomoci mnoha tisíc Vietnamců, kteří u nás v minulosti pracovali nebo studovali, dokonce přes tisíc z nich úspěšně vystudovalo na různých našich vysokých školách, mají nás moc rádi a mají ve Vietnamu řadu důležitých osobních konexí.
Nechci, aby výrobci v ČR byli opět jen subdodavatelé pro exportéry z EU, kteří sami se svým navýšeným ziskem subdodávky nebo celé kompletní dodávky z ČR ve Vietnamu prodají. Protože jsem na tato fakta i na oprávněné potřebné požadavky pro naše výrobce již loni a znovu letos několikrát písemně upozornil přímo pana premiéra i ministra průmyslu a obchodu, ale dokonce také osobně při návštěvě na MPO čtyři odpovědné pracovníky, ale nic se neděje i když se 1. srpen blíží, tak otevřeně vyzývám vládu ČR k nápravě stávajících nedostatků a k úspěšné realizaci dohody EVFTA ku prospěchu firem v České republice a celé naší ekonomiky. Nechci, aby nám ve Vietnamu zbytečně ujel vlak.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti

Bộ trưởng Bộ công thương Trần Tuấn Anh (bìa phải) và bà Cecilia Malmström Cao ủy về thương mại của EU tại lễ ký kết Hiệp định thương mại đầu tư (EVFTA) Ảnh: Nguyễn Khánh

VÝZVA ČVS VLÁDĚ ČR K REALIZACI DOHODY EVFTA KU PROSPĚCHU ČR!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.