NOVÝM PARTNEREM PRAHY NAVRHUJI HANOJ

Navrhl jsem pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi, aby Praha nahradila ukončenou smlouvu s Pekingem uzavřením smlouvy o partnerské spolupráci s Hanojí. Ve více jak sedmi milionové Hanoji žije velmi mnoho Vietnamců, kteří u nás v minulosti studovali i vysoké školy, nebo pracovali. V hlavním městě 97 milionového Vietnamu aktivně působí společnost Vietnamsko-českého přátelství a její členové pravidelně každý rok na své velké slavnostní akci kulturním programem s českými písněmi i tanci oslavují výročí vzniku samostatného Československého státu. Při čtyřiceti osmi návštěvách Vietnamu a při mém osmi měsíčním bydlení v Hanoji jsem poznal, jak hodně mají rádi naši vlast, kterou nazývají „náš druhý domov“ a na svých akcích vždy mají na pódiu vyobrazení Prahy. Ve Vietnamu je nejoblíbenějším nápojem pivo a nejpopulárnějším sportem fotbal. Příští rok se má jet světový závod automobilů Formule 1 v Hanoji. Výhodou pro komunikaci je, že Vietnam používá jako písmo latinku. Hanoj má velký zájem o aktivní vzájemnou spolupráci v oblastech kultury, sportu, školství, výstavnictví i v turistice.

Vietnam byl letos 7. června zvolen nestálým členem Rady bezpečnosti OSN pro roky 2020 a 2021. Také je první asijskou zemí, se kterou 30. června podepsala EU v Hanoji dohodu o volném obchodu (EVFTA) a také dohodu o ochraně investic (EVIPA). Od 1. ledna bude Vietnam předsedat sdružení zemí Jihovýchodní Asie ASEAN, které má přes 600 milionů obyvatel. Ve Vietnamu žije přes dvě stě tisíc lidí, kteří hovoří dobře nebo částečně česky, či slovensky, neboť u nás studovali a pracovali, z toho z nich přes tisíc u nás vystudovalo vysoké školy. To nemáme nikde na jiných kontinentech ve světě.
Zakladatel Vietnamu Ho Či Min začal Vietnamskou deklaraci nezávislosti slovy „Všichni lidé byli stvořeni, jako sobě rovní …“ a protože Vietnamci jsou většinou buddhisté, tak se rozhodně nebudou při partnerské spolupráci povyšovat. Protože se výhradně Vietnamu a Vietnamcům věnuji 25 roků a dobře je znám, tak doporučuji našemu hlavnímu městu Praze, aby uzavřela smlouvu o partnerské spolupráci s hlavním městem Vietnamu Hanojí.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.