Nguyen Van Thai obdržel „Zelenou Nobelovku!

Před několika měsíci jsem na webové stránce Česko-vietnamské společnosti napsal článek o vietnamské organizaci Save Vietnam‘s Wildlife, která se zabývá ochranou přírody. Ředitelem tohoto Centra ochrany divokých zvířat Vietnamu je Nguyen Van Thai.

  1. 6. 2021 bylo oznámeno, že Nadace Richarda (1920 – 2010) a Rhody (1924 – 1996) Goldmanových ze San Francisca, která od roku 1990 uděluje Ekologickou cenu Goldman (The Goldman Enviromental Prize), což je nejvýznamnější světová ekologická cena, které se také říká „Zelená Nobelova cena“, udělila za rok 2020 tuto cenu mimo jiné Nguyen Van Thaiovi z Vietnamu.

Tuto cenu za rok 2020 obdrželi Maida Bilal z Bosny a Hercegoviny (za Evropu), Gloria Majiga-Kamoto z Malawi (za Afriku), Liz Chicaje Churay z Peru (za Jižní Ameriku), Sharon Lavigne z USA (za Severní Ameriku), Kimiko Hirata z Japonska (za ostrovní státy) a Nguyen Van Thai z Vietnamu (za Asii). Tato cena je udělována od roku 1990 vždy 6 lidem z jednotlivých kontinentů a to za jejich přínos ekologické výchově, záchraně přírody, ochraně nějakého živočicha, rostliny či celé přírodní lokality, ochraně ovzduší v dané lokalitě, likvidace ekologické zátěže, ochrany lesů a podobně.

Tuto cenu Nguyen Van Thai a také Centrum ochrany divoké přírody Vietnamu obdržel za svou práci v uplynulých 7 letech (2014 – 2020). Nguyen Van Thai a jeho kolegové zachránili během této doby více než 1500 luskounů (přesněji 1540), ve spolupraci s lesníky zlikvidovali více než 9 700 pastí na zvířata . Nguyen Van Thai se svými kolegy také pravidelně provádí osvětu na ochranu vietnamské přírody, zejména mezi dětmi a školáky a také mezi místními obyvateli, kde organizace působí.

Nguyen Van Thai (jediný muž mezi oceněnými za rok 2020) není ale první nositel této ceny z Vietnamu, v roce 2018 obdržela tuto cenu vědecká pracovnice Nguy Thi Khanh za výzkum a podporu dlouhodobé udržitelné energetické strategie, která snižuje závislost na uhlí, což přispívá  ke zlepšení kvality ovzduší. Zabývala se také omezení znečištění vody z těžební činnosti a rozšířila důraz na další zdroje znečištění vod.

Tzv. „Zelená Nobelova cena“ je udělována čelným ekologickým aktivistům, z nichž mnozí jsou z rozvojových zemí, kde je ochrana přírody a ekologie mnohdy „v plenkách“ a je potřeba podpořit ochranu zdejší přírody, aby tyto země neopakovaly chyby dnes již vyspělých zemí. V některých rozvojových zemích jde ekologickým aktivistům i o život, jak se stalo např. nositelce Goldmanovy ceny z Hondurasu za rok 2015 Bertě Cáceres, která byla zastřelena v roce 2016 nebo nositeli této ceny z Mexika, Isidro Baldenegrovi z roku 2005, jenž byl zavražděn v roce 2017. Zajímavé je, že mezi nositeli této ceny nefiguruje žádný Čech, i když je zde několik oceněných z Polska, Ruska, Bulharska, Rumunska, Slovinska, Makedonie a Slovenska (včetně nám známé Zuzany Čaputové, jenž cenu získala v roce 2016)!

Podle www.goldmanprize.org a deníku Nhan Dan zpracoval Ing. Jiří Homola

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.