NEUSPOKOJILA NÁS ODPOVĚĎ PREMIÉRA ČR NA NAŠI ŽÁDOST ZLEPŠENÍ VYDÁVÁNÍ VÍZ PRO KVALIFIKOVANÉ PRACOVNÍKY Z VIETNAMU

Dne 27. února jsme obdrželi odpověď premiéra ČR Ing. Andreje Babiše na naši žádost zlepšení vydávání víz pro pracovníky z Vietnamu, ze které vyplývá, že MZV ČR nemá zájem odstranit stávající hrubé nedostatky a tedy nemá zájem ani o kvalifikované pracovníky z Vietnamu i když na našem trhu práce chybí přes 200 tisíc pracovníků, což poškozuje ekonomiku ČR. Nábor pracovníků na Ukrajině, Filipínách nebo v Mongolsku stávající nedostatek kvalifikovaných pracovníků u nás nevyřeší. Pomoci může Vietnam, kde jsou kvalifikovaní svářeči, obráběči kovů, zámečníci i další profese a který oficiálně vysílá své kvalifikované a řádně přezkoušené pracovníky do 40 zemí a náš pilotní zkušební projekt podporuje. Nedávný pořad Českého rozhlasu Plus (redaktor Lubomír Smatana) dokázal z výpovědí do ČR dovezených vietnamských pracovníků, že mafie, která vybírá ve Vietnamu úplatek 15 000 USD od jednoho pracovníka, zřejmě našemu MZV ČR ani vládě ČR nevadí.

Takto dovezení Vietnamci do ČR, kteří na našem konzulátu v Hanoji obdrželi pracovní vízum i když vůbec neumí česky, si za dva roky práce u nás nemohou na úplatek, který poskytli svým vietnamským zprostředkovatelům, nikdy vydělat protože jak uvedli v reportáži Českého rozhlasu Plus dostávají zde mzdu ve výši 65,- Kč za hodinu. Přitom na sehnání úplatku 15 000 USD často zadlužili své rodiny ve Vietnamu. Jejich rodinní příslušníci si peníze na úplatek pro zprostředkovatele vypůjčili od bank a za splacení půjčky ručí svými byty nebo domky. To ale zřejmě MZV ČR ani vládu nezajímá. Přitom vietnamské ministerstvo práce a sociálních věcí již v červenci 2016 písemně potvrdilo, že má zájem legálně vysílat své kvalifikované pracovníky do ČR a já jsem toto písemné potvrzení předal vládě ČR a osobně i MZV ČR. Tím by odpadla dosavadní obrovská korupce při nabízení práce v ČR, praktikovaná různými zprostředkovateli ve Vietnamu. V roce 2005 jsem řídil výstavbu vietnamské továrny na výrobu biohnojiv v Hai Duong na základě dodávky české technologie za 21 milionů Kč a poznal jsem v praxi vynikající kvalifikované vietnamské svářeče, zámečníky, montéry i zedníky. Protože dosavadní stav vydávání pracovních víz na našem konzulátu v Hanoji je neúnosný a špatný, budeme i nadále veřejně bojovat za zlepšení vízové politiky ČR ve Vietnamu, ku prospěchu našich výrobců a ekonomiky ČR.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.