NEJVĚTŠÍ EKONOMICKÉ PROBLÉMY ČR MOHOU VYŘEŠIT VIETNAMCI

V Událostech 20. ledna uvedla Česká televize za největší ekonomický problém ČR aktuální nedostatek pracovníků. V další zprávě o situaci na venkově zveřejnila, že pouze ve 30% obcí s počtem obyvatel do 250, jsou otevřené prodejny s potravinami, v ostatních marně shánějí podnikatele, kteří by je provozovali. V mnoha obcích u nás zavřené jediné prodejny potravin si pronajali zde žijící Vietnamci a obyvatelé jsou s nimi velmi spokojeni. Oba tyto velké problémy naší ekonomiky mohou vyřešit velmi pracovití i dobře integrovaní a většinou našich obyvatel oblíbení Vietnamci.
Řada českých výrobců a našich kolektivních členů nás oslovila, že vzhledem k dlouhodobému nedostatku potřebných pracovníků mají konkrétní zájem o Vietnamce, protože s nimi mají velmi dobré zkušenosti z minulosti. Ve Vietnamu žije přes 200 tisíc česky nebo slovensky mluvících Vietnamců, kteří u nás v bývalém Československu studovali nebo pracovali  V současné době u nás pracuje přes 5100 Vietnamců v dělnických profesích převážně ve výrobních podnicích a zaměstnavatelé jsou s nimi spokojeni.

Proto jsme již 1. června 2016 předali vládě náš pilotní zkušební personální projekt, který byl praktickým návodem jak legálně získat z Vietnamu našimi výrobci požadované chybějící pracovníky i zamezit jakékoliv korupci a byl určený výhradně našim kolektivním členům. Výhodou našeho pilotního zkušebního projektu bylo, že své budoucí kmenové zaměstnance si z vietnamských zájemců předem vybírali v Hanoji při praktických zkouškách zástupci našich dvou kolektivních členů Trioly a.s. Praha a Svitapu J.H.J. s.r.o. Svitavy. I když jsem osobně v červenci 2016 odletěl do Hanoje ve snaze předat žádosti o udělení pracovních víz pro oběma českými výrobci při praktických zkouškách vybrané své kmenové vietnamské pracovníky, nebylo nám vyhověno a stejně jako při žádosti o 20 studijních víz pro vietnamské maturanty řádně přijaté ke studiu na státní Vyšší odborné škole stavební ve Vysokém Mýtě, kteří si chtěli předem uhradit školné, poplatky ze ubytování i stravování a jejich maturitní vysvědčení byla u nás řádně nostrifikována, byli jsme odkázáni na mnoho let ve Vietnamu nefunkční a korupcí ovlivněný Visapoint v Hanoji.
Již v červenci 2016 jsem osobně předal MZV ČR písemné potvrzení vietnamského ministerstva práce a sociálních věcí potvrzující, že Vietnam má oficiální zájem legálně k nám vysílat pracovníky, tak jak to dělá do 40 zemí světa a schvalující náš zkušební pilotní projekt, aby ČR mohla v této věci zahájit potřebná bilaterární jednání ku prospěchu naší ekonomiky.
Protože se tak ani za rok nestalo, tak jsme loni 17. července vyzvali vládu, aby přestala škodit naší ekonomice a umožnila legální příchod kvalifikovaných pracovníků z Vietnamu, které naši výrobci požadují a urychleně opravila nebo zrušila špatně fungující Visapoint. Znovu jsme loni 12. listopadu vyzvali vládu, aby po zrušení nefunkčního Visapointu inovovala přijímání žádostí o víza ve Vietnamu a umožnila českým podnikům i školám podávat hromadné žádosti. Opět jsme také loni 28. listopadu vyzvali vládu, aby personálně posílila konzulát ČR v Hanoji a urychleně otevřela generální konzulát ČR v Hočiminově Městě, jenž by také vydával víza do ČR, což by navíc velmi kladně ovlivnilo rozhodnutí vietnamské strany o zavedení přímé letecké linky z Prahy do Vietnamu.
Pokud konečně s 1,5 ročním zpožděním uzavře ČR s Vietnamem patřičnou bilaterární dohodu v této věci a flexibilně zlepší podmínky pro udělování víz ke vstupu do ČR i využije jako návod náš pilotní zkušební projekt, tak není problém ve Vietnamu, aby se zájemci o práci nebo studium v ČR předem učili češtinu a tuto výuku ve Vietnamu si sami zaplatili. Musí mít však reálnou naději, že pokud si je naši zaměstnavatelé jako své budoucí kmenové pracovníky vyberou a zajistí jim ubytování, skutečně vízum do ČR v krátkém čase obdrží. Je to v zájmu naší ekonomiky, našeho hospodářství a zejména našich výrobců.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.