MÍSTO K NÁM PŘIJDOU VIETNAMCI PRACOVAT NA SLOVENSKO

MÍSTO K NÁM PŘIJDOU VIETNAMCI PRACOVAT NA SLOVENSKO
                                                  aneb
SLOVENSKO CHCE DO 14 DNŮ ZRYCHLIT ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ
Slovenský premiér Peter Pellegrini po jednání vlády o nedostatku pracovní síly nařídil, aby všechny státní orgány, které mají na starosti povolovací proces zaměstnávání cizinců předložily do dvou týdnů opatření ke zrychlení a zjednodušení tohoto procesu, protože na Slovensku je momentálně situace na trhu práce velmi krizová. Odůvodnil toto opatření tím, že slovenské podniky musí často velmi rychle reagovat na vzniklé poptávky.
U nás chybí přes 310 000 pracovníků a ČR určila pouze 24 000 zaměstnaneckých karet výhradně pro cizince z Ukrajiny, Filipín, Mongolska a Srbska. To je ABSURDITA ROKU 2018! Navíc i když Vietnam nám oficiálně nabízí již dva roky legální vysílání vietnamských pracovníků, tak jak to dělá do 40 zemí světa, tak jsme na tuto nabídku nereagovali a dokonce nyní u nás oproti Slovensku platí zákaz zaměstnávání pracovitých a našimi podniky požadovaných Vietnamců.

Vietnamci, kteří mají zájem u nás pracovat nebo studovat a po studiích pracovat, tak díky nesmyslnému i nesprávnému zákazu, který kolektivně trestá všechny Vietnamce, půjdou pracovat na Slovensko. Navíc řada jejich rodičů v minulosti na Slovensku pracovala nebo studovala, tak jako u nás. Ve Vietnamu žije celkem přes 206 000 lidí, kteří v bývalém Československu studovali nebo pracovali a mají zájem toto umožnit svým dětem. Vydávání pracovních víz pro Vietnamce velmi zrychlilo i Polsko. Zájem také o vietnamské studenty projevil při letošní červencové návštěvě Vietnamu ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo a na propagačním videu i velvyslanec USA ve Vietnamu Daniel J. Kritebrink, protože mnozí Vietnamci pracují nebo studují vysoké školy v USA, někteří vystudovaní Vietnamci úspěšně pracují i v NASA.
Slovensko, Polsko, USA a dalších 40 zemí světa má o Vietnamce zájem, protože jsou pracovití, velmi dobře studují a nejsou pro ně žádnou bezpečnostní hrozbou. Žádáme proto veřejně vládu ČR, aby své rozhodnutí o zákazu zaměstnávat Vietnamce přehodnotila a zrušila tento zákaz, který škodí naší ekonomice, zejména našim výrobcům. Po vzoru Slovenska i Polska by naopak měla zrychlit a zjednodušit povolovací proces zaměstnávání cizinců, včetně Vietnamců, u nás. Zahraniční investory zajímající se o ČR také vždy zajímá možnost získání pracovníků.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
www.aktuality.sk:
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.