Konference národů o změně klimatu

V těchto dnech probíhá ve skotském Glasgow konference Organizace spojených národů o změně klimatu.

Vietnamskou delegaci na této konferenci vedl ministerský předseda Pham Minh Chính. Protože v našem tisku neproběhla zpráva ani o tom, že se premiér Pham Minh Chính mimo jiné setkal i s premiérem České republiky, dovolil jsem si provést malý výtah z vietnamského deníku Nhan Dan.

Vietnam ochranu klimatu bere velmi vážně, protože při změně klimatu a zvýšení průměrné teploty by následovalo zvednutí hladiny moře a to by negativně ovlivnilo život mnoha obyvatel Vietnamu v pobřežních provinciích. Proto ke konci volebního období zjara letošního roku bývalý kabinet předchozího premiéra Nguyen Xuan Phúca přijal několik opatření na ochranu ovzduší včetně omezení používání některých tuhých paliv. Nicméně Vietnam na úseku ochrany klimatu musí spolupracovat s jinými státy, protože to není záležitost jednotlivých zemí, nýbrž celého světového společenství. Proto konferenci pořádá OSN [konference je rozvržena na delší dobu].

Premiér Pham Minh Chính se v Glasgow 1. listopadu setkal s komisařkou Evropské unie Ursulou von der Leyen, s prezidentem Korejské republiky Mun Če-inem, s prezidentem Spojených států Joe Bidenem, s premiérem Austrálie Scott Morrisonem a s premiérem Thajska Prajutch Čan-Očou.

2. listopadu pak jednal s premiérem Kanady Justinem Trudeauem, s premiérem České republiky Andrejem Babišem, s prezidentem Arménie Armenem Sarkisjanem, s prezidentem Zambie Hakaindem Hichilemou a se starostou města Los Angeles Ericem Garcettim. Starosta Eric Garcetti je totiž předsedou skupiny vedoucích měst světa C40 [Cities Climate Leadership Group], která zahrnuje 97 nejvýznamnějších měst světa, jenž usilují o zlepšení klimatu. Obě vietnamská velkoměsta [Hanoj a Ho Či Minovo Město] jsou členy skupiny C40, zatímco Praha [!] nikoliv.

Vietnamský tisk podrobně uvedl, o čem premiér Pham Minh Chính jednal s jednotlivými zahraničními partnery. Není účelem tohoto výtahu to uvádět, tak alespoň jednou větou o jeho jednání s končícím premiérem Andrejem Babišem – Pham Minh Chính mu mimo jiné poděkoval za dodávku vakcín proti Covidu-19.

Další vietnamští ministři, kteří premiéra v Glasgow doprovázeli, měli jednání se svými britskými resortními kolegy.

Premiér Pham Minh Chính s doprovodem z Glasgow odjel na oficiální návštěvu Francie, kde ho přijal mimo jiné prezident Macron. Návštěva Francie byla zahraničními pozorovateli hodnocena jako velmi úspěšná.

 Podle deníku Nhan Dan zpracoval Ing. Jiří Homola.

 Fotografie premiéra Pham Minh Chínha na klimatické konferenci v Glasgow převzata z deníku Nhan Dan.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.