Generál Pham Tuan, letec-kosmonaut a nedávné výročí jeho letu do kosmu.

Generál Pham Tuan bude mít letos již 74 let. Jeho kosmický let se uskutečnil již roku 1980, jak správně poznamenal čestný předseda ČVS, p. Marcel Winter, jenž zdůraznil, že mladým lidem je třeba připomínat tento významný počin. Samozřejmě, všichni kosmonauté z malých zemí létali do kosmu díky spolupráci s ruskými a také s americkými kosmonauty. Díky bývalému SSSR a dnešnímu Rusku mají kosmonauty nejen země bývalého východního bloku, ale i Francie, Velká Británie nebo i Afghánistán, Sýrie nebo Indie a Japonsko, díky USA zase mají kosmonauty takové země, jako je Itálie, Mexiko, Saudská Arábie a další země. (Někteří kosmonauté letěli prvně se sovětskými a později s americkými, to je případ Francouzů nebo Japonců).

Nicméně, kosmonaut Pham Tuan často chodí na besedy do škol a mezi mládež.

Stačí si zadat na YouTube heslo Giao lưu vi Anh hùng Vũ tr Trung tướng Phm Tuân a vyskočí Vám návštěva generála Pham Tuana mezi mladými lidmi zřejmě v buddhistické škole, když mu bylo 70 let. Nevýhodou tohoto spotu je, že je hrozně dlouhý a pouze ve vietnamštině. Kratší spot lze najít na YouTube po zadání hesla Anh hùng Vũ trụ Phạm Tuân, máy bay B 52 dài 600 m (lze to zadat samozřejmě bez diakritických znamének). Tento spot je z téže školy, trvá něco přes 5 minut a generál Pham Tuan zde hovoří o tom, jak se mu podařilo sestřelit bombardér B-52 na noční obloze nad Hanojí přímo ze svého letadla o vánočních svátcích roku 1972.

A ještě jedna zajímavost k letci-kosmonautovi Pham Tuanovi.

V roce 2010 nakladatelství Naše vojsko vydalo knihu „MiGy nad Severním Vietnamem – Vietnamské lidové letectvo v boji, 1965 – 1975. “ od britského autora Rogera Bonifaceho. R. Boniface studoval mimo jiné v Singapuru a koncem 20. století se sem vrátil, kde pracoval 6 let. Mimo jiné v této knize, která je ještě na našem trhu k dostání, zpovídal osobně 3 nejvýznamnější vietnamské piloty, kteří měli nejvíce sestřelů amerických letadel – generálmajora Pham Ngoc Lana, generálmajora Nguyen Nhat Chieua a plukovníka Nguyen Van Baye.

Pham Tuan, protože mu bylo v roce 1972 teprve 25 let, měl na svém kontě pouze 1 sestřel, ale špičkový, neboť je jediným člověkem na světě, který sestřelil bombardér B-52 přímo na nočním nebi ze svého MiGu. Existuje fotografie, jak mladý vietnamský pilot ukazuje překvapenému zajatému americkému pilotovi, jak ho „sundal“. (Tuto fotografii mám ve svém archívu z deníku Nhan Dan z tehdejší doby, žel, na internetu nikde není k dispozici…). Proč to zdůrazňuji? Protože i podle britského autora Američané dodnes tento sestřel tímto způsobem nepřiznávají…

Výše jmenovanou knihu doporučuji všem přátelům Vietnamu, protože je to asi první kniha na našem trhu, jenž je autorem věnována „vietnamskému lidu a hrdinným vietnamským pilotům“.

Zpracoval Ing. Jiří Homola

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.