FIRMY V ČR DÍKY NEINFORMOVANOSTI O VIETNAMU ZBYTEČNĚ KRACHUJÍ A LIDÉ KONČÍ NA ÚŘADECH PRÁCE

     Doslova šokem pro mne byla 6. února reportáž v televizních novinách TV Nova o tom, jak italští majitelé firmy Conta v Podbořanech na Lounsku zavřou výrobu chladniček i mrazniček a všichni pracovníci skončí se žádostí o podporu na úřadu práce. V televizní reportáži zaznělo i propouštění 100 pracovníků podniku Motorpal a.s. v Jihlavě z důvodu ztráty odbytu v Rusku. Přitom o jejich sortiment, nebo o kooperaci s nimi, by jistě byl zájem v 92 milionovém Vietnamu, jehož prezident začátkem května oficiálně navštíví ČR. Za 47 návštěv Vietnamu a díky předloňskému 8 měsíčnímu bydlení v Hanoji vím, že mnoho Vietnamců si přeje kvalitní výrobky i spolupráci s firmami z EU a odmítají nekvalitní výrobky z Číny, zejména po loňském konfliktu s čínskou vrtnou plošinou v jejich mořském teritoriu. Vietnam také zvyšuje obchod s Ruskem.

     Je škoda, že MPO, Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy i další podnikatelská, či profesní sdružení již několik let dostatečně nezveřejňují aktuální informace o možnostech pro naše výrobce a investory ve Vietnamu, který je členem WTO (Světové obchodní organizace), má roční růst HDP ve výši 5,3% a je členem sdružení zemí ASEAN, ve kterém žije 600 milionů obyvatel. Stále jejich představitelé ve sdělovacích prostředcích doporučují Čínu, která je největším výrobcem padělků na světě. Přitom ve Vietnamu se žádné padělky nevyrábí.
   U nás totiž celý státní systém získávání a poskytování teritoriálních informací je zastaralý, pomalý, neaktuální a proto pro naše výrobce nedostatečný. Je nutné jej rychle změnit, nebo zásadně inovovat. V mnoha zemích EU totiž dostávají výrobci aktuální teritoriální marketingové a odbytové informace od státu zdarma, ale u nás nikoliv. Naši podnikatelé se proto nedozvěděli s dostatečným předstihem co se ve VSR staví, nebo bude stavět, například 13 atomových elektráren, dálnice přes celý Vietnam, největší letiště v Asii i nadzemní přepravní kolejový systém se 17 terminály v Hanoji, či metro v Hočiminově Městě.
   Firmy u nás nemají také informace o rozhodnutí vlády VSR ze dne 22. března 2013, které schválilo program rozvoje některých high-tech průmyslových programů pro národní rozvoj špičkových technologií ve VSR i když jsem tuto programovou vizi rozvoje VSR zaslal MPO, Hospodářské komoře, Svazu průmyslu a dopravy i dalším sdružením, protože jsem při svém pobytu v Hanoji dokončoval český překlad tohoto velmi významného vietnamského státního dokumentu.
     Často mnozí naši výrobci, kterým by pomohla kooperace s vietnamskými partnery, ale i naši investoři vůbec nevědí, že ČR má s Vietnamem uzavřenou a již od 9. 7. 1998 stále platnou mezivládní dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic, ale také mezivládní smlouvu o zabránění dvojího zdanění, publikovanou pod. č.108/98 ve Sbírce zákonů ČR.
    Poslal jsem oběma firmám z televizní reportáže aktuální informace o současném Vietnamu a doporučil jsem jim jejich prezentaci na dubnovém mezinárodním všeobecném obchodním veletrhu VIETNAM EXPO 2015 v Hanoji, na kterém mohou své výrobky i prodávat a také mohou využít prostřednictvím agentury Czech Trade dotaci z EU až do výše 120 tisíc Kč, na pořízení svého výstavního stánku v rámci společné expozice firem z ČR. Nejkvalitnější marketing je zásadně vždy jen na veletrzích, kde vystavovatel získá dotazy a připomínky zájemců, zjistí si ceny konkurence v daném teritoriu a může si na vlastní oči prohlédnout obchody zájemců, nebo podnik budoucího kooperačního partnera. A to vše při jedné návštěvě Vietnamu. Toto žádné 2 denní výlety v rámci doprovodů státních činitelů nenahradí a kdo tvrdí opak, tak lže.
      Navíc Vietnam nepoptává, to dělají jen různí zprostředkovatelé co navyšují ceny výrobků o svoji velkou provizi. Do Vietnamu se jezdí nabízet, neboť Vietnamci zásadně upřednostňují, když si mohou nabízený výrobek prohlédnout, osahat, pokud je to možné i odzkoušet a chtějí jednat přímo s výrobcem. Akvizice pouze za pomoci prospektů, nebo internetových stránek nemá proto žádnou naději na úspěch, neboť konkurence z celého světa se pravidelně prezentuje na největších vietnamských veletrzích. Bohužel, tento fakt u nás mnozí zodpovědní lidé stále nepochopili, protože nemají aktuální zkušenosti z teritoriální marketingové praxe ve Vietnamu.
      Nejen přes 200 tisíc česky nebo slovensky mluvících Vietnamců, kteří u nás v minulosti studovali, si již mnoho let přeje dodávky českých potravin a výrobků, ale i mnozí další vietnamští zájemci, kteří upřednostňují kvůli kvalitě výrobky z EU. Ve Vietnamu, se kterým má ČR již 65 let diplomatické vztahy, však v obchodě rozhodují rychlost, kvalita a cena.
     Vietnam je nejen branou do Asie, ale může být záchranou pro naše zbytečně krachující výrobce, jejichž majitelé a manažeři vzhledem k mnohaletému nedostatku informací o aktuálních možnostech ve Vietnamu dosud neoslovili perspektivní a solventní 92 milionový vietnamský trh. Výrobci na shledanou na dubnovém obchodním i prodejním veletrhu VIETNAM EXPO 2015 v Hanoji, který navštěvují obchodníci ze 40 zemí! Ale pospěšte si prosím, uzávěrka přihlášek účasti na veletrhu je u agentury Czech Trade již 13.února!
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
.
.
.
Od: KIMNGUYEN
Komu: MARCEL WINTER <w.m.c@tiscali.cz>
Předmět: Re: FIRMY V ČR DÍKY NEINFORMOVANOSTI ZBYTEČNĚ KRACHUJÍ A LIDÉ KONČÍ NA ÚŘADECH PRÁCE
Datum: 08.02.2015 00:25
    Dekuji Vam, pane predsedo. Pisete pravdu o soucasnem Vietnamu. Opravdu Vietnam dnes je moc dynamicky, pohybujici a rychly rozvoj. Pred 3 tydny jsem priletel do Vietnamu na sluzebni ceste. Jen za rok a pul jsem tam nebyl, a jsem ocima svedek jak hodne se zmenil k lepsimu.
    Pokud znate nejake spolecnosti majici vysoke kvalitni techniky a technologie, predstavte mne a kontaktujeme se, diskutujem o spolupraci s nimi. A to jsou nejen v oblasti vedecke, technicke, prumyslove, strojirenske, stavebni…, ale i zemedelske; napr. plemeno kravy (na maso i mleko), kure, prasata, ryby…
    Hezky vikend Vam preji.
    Nguyen Kim He
    Prvni tajemnik velvyslanectvi VSR v CREmbassy of Vietnam in the Czech Republic
Plzenska 214, 150 00, Prague 5
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.