BOSS ODBORÁŘŮ STŘEDULA NEŘÍKAL O VIETNAMCÍCH PRAVDU

Dne 8. srpna v České televizi v pořadu „Události v regionech“ v rámci informace o zájmu Královehradeckého kraje o vietnamské pracovníky sdělil odborářský boss Josef Středula, že Vietnamci se k nám nedostanou z bezpečnostních důvodů. To je lež a vědomé pomlouvání Vietnamců, protože naše velvyslanectví v Hanoji letos již od 6. června přijímá emailem žádosti o vystavení zaměstnaneckých karet pro práci v České republice. Protože 6. června byla za několik minut stanovená kapacita pro 200 osob na měsíc srpen pro velký zájem Vietnamců vyčerpána, požádali jsme 7. června vládu, aby personálně posílila zastupitelský úřad ČR v Hanoji a co možná nejdříve otevřela náš generální konzulát v Hočiminově Městě. Firmy v ČR, kterým chybí pracovníci, mají totiž povoleno legálně zaměstnat přes 252 tisíc cizinců.

Pane předsedo ČMKOS Josefe Středulo už si konečně uvědomte, že 97 milionový Vietnam není zemí organizovaného zločinu a vietnamští studenti nejsou zločinci, jak mylně loni v červnu sdělil poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek v Parlamentu ČR. Zde jsou důkazy: Nejvíce trestných činů z řad cizinců u nás spáchali Slováci a Ukrajinci, ale nikoliv Vietnamci. V Japonsku studuje 38 tisíc Vietnamců, v Austrálii 31 tisíc, v USA 24 tisíc a v Anglii 11 tisíc vietnamských studentů a nikde nejsou označováni za bezpečnostní riziko, naopak je ke studiu u nich tyto státy oficiálně vyzývají. Vietnamci legálně pracují ve 40 zemích světa. Ve Vietnamu je za měsíc více státních návštěv z celého světa, než u nás za rok. Americký prezident Donald Trump již dvakrát navštívil Vietnam, stejně jako ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo. Příští rok bude Vietnam předsedat sdružení států Jihovýchodní Asie ASEAN, které zahrnuje přes 650 milionů obyvatel. Letos 7. června byl Vietnam zvolen nestálým členem Rady bezpečnosti OSN pro roky 2020 a 2021. Celkem 73 vietnamských vojenských lékařů působí v mírové misi OSN v Jižním Sudánu. Dne 30. června zástupci EU podepsali v Hanoji dvě významné dohody, dohodu EVFTA o volném obchodu EU s Vietnamem (s první zemí v Asii!) a dohodu EVIPA o ochraně investic. Ministr národní obrany Vietnamu generál Ngo Xuan Lich se 5. srpna setkal v Hanoji s místopředsedkyní Evropské komise a vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Fredericí Mogheriniovou a dohodli se na spolupráci
Tato fakta dokazují, že Vietnam je mírumilovná, ale také ve světě uznávaná země a její studenti i pracovníci jsou v zahraničí vítáni. Pane Středulo, lež má krátké nohy i když ji mnohokrát opakujete. Prosím nebojte se příkladné pracovitosti Vietnamců a lásky i vděčnosti mnoha Vietnamců ve Vietnamu k naší vlasti, děkuji vám.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
 
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.