AMERICKÝ PREZIDENT A VIETNAMSKÝ PREMIÉR SPOLU JEDNALI VE WASHINGTONU

Vietnamský premiér Pham Minh Chinh se 12. května v Bílém domě setkal a jednal s americkým prezidentem Joem Bidenem v rámci své cesty do Washingtonu v USA, na zvláštní summit USA-ASEAN. Představitelé obou zemí při tomto jednaní diskutovali o bilaterárních vztazích i o regionálních a mezinárodních otázkách společného zájmu.
Předseda vlády Vietnamu Pham Minh Chinh jednal ve Washingtonu také s viceprezidentkou Kamalou Harris, ministrem zahraničí Antonym Blinkenem i s dalšími vrcholnými představitel USA, ale také s velmi významnými americkými podnikateli a investory.
Při všech těchto jednáních potvrdily USA svoji podporu postoji ASEANu, tedy i Vietnamu, k Jihočínskému (Východnímu) moři. Vietnamský premiér Pham Minh Chinh ve Washingtonu otevřeně při jednáních o zahraniční politice Vietnamu sdělil „Vietnam si volí spravedlnost, nevybírá si strany„. USA velmi ocenily nezávislost a mírumilovnost Vietnamu.
Ve schváleném závěrečném prohlášení zvláštního summitu USA-ASEAN, ze dne 13. května 2022, je uvedeno: „VAZBY MEZI USA A ASEANEM BUDOU V LISTOPADU 2022 UPGRADOVÁNY NA KOMPLEXNÍ STRATEGICKÉ PARTNERSTVÍ„.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.