ZASEDÁNÍ G20 OPĚT S ÚČASTÍ VIETNAMU

Ve dnech 21. a 22. listopadu pořádala Saudská Arábie zasedání lídrů států G20 a opět byl pozván i Vietnam. Od roku 2010 byl Vietnam již pětkrát pozván na summity G20.Prostřednictvím videokonference se akce zúčastnili například prezident USA Donald Trump, prezident Ruska Vladimír Putin, prezident Číny Si Ťin-pching, kancléřka Německa Angela Merkelová, premiér Velké Británie Boris Johnson, premiér Itálie Giuseppe Conte a premiér Vietnamu Nguyen Xuan Phúc. 

Celý příspěvek

MISS VIETNAM 2020 (HOA HẬU VIỆT NAM 2020

Vietnam, jak již bylo v jiných článcích zdůrazněno, zvládá v Asii velmi dobře pandemii corony (COVID-19), a tak si může oproti Česku a jiným zemím Evropy dovolit konat akce, které jsou u nás zatím nemyslitelné či načas odložené. Jednou z takových akcí je soutěž MISS VIETNAM 2020 (HOA HU VIT NAM 2020), jejíž finále se konalo dne 20. listopadu 2020 v Ho Či Minově Městě. Myslím si, že pro českého čtenáře nemá význam popisovat průběh celé soutěže, protože tyto soutěže probíhají na celém světě (včetně Česka) stejně či podobně, ani nemá význam vyjmenovávat některé významné členy poroty, protože našinci ta jména nic říkat nebudou (samozřejmě ve Vietnamu se jedná o velmi známé osobnosti například z řad fotbalistů), ale ukážeme mu alespoň fotografie ze soutěže. A když už nic jiného, tak si český čtenář může udělat obrázek o tom, že vietnamské ženy jsou překrásné a mnohdy předčí pověstnou krásu thajských či filipínských žen (když zůstaneme u zemí jihovýchodní Asie) a mohou směle konkurovat i kráse evropských žen!

Prosím klikněte si na tento odkaz, kde je celý článek.

MISS 2020

Ing. Jiří Homola. autor příspěvku

 

Světový úspěch vietnamských fotografů

Vlivem světové pandemie Covid-19 se dá říci, že trpí nejen ekonomika, ale také kultura. Není tomu jen v České republice, ale v mnoha zemích světa. Ve světě se však pořádají mimo jiné fotografické soutěže, které naštěstí fungují on-line, takže je možné je se jich zúčastnit a následovně je shlédnout alespoň tímto způsobem. Na dvou soutěžích v tomto roce získali ocenění i vietnamští fotografové. Na mezinárodní soutěži Siena International Photo Awards 2020 ve městě Siena v Itálii získal 2. místo v kategorii CESTY A DOBRODRUŽSTVÍ fotograf Nguyen Thien za snímek „Rozkvět“ – jedná se o snímek lodě na lovu ančoviček v provincii Phu Yen. (Na dalším snímku je autor této fotografie, Nguyen Thien z Ho Či Minova Města).      

Fotograf Pham Huy Trung za snímek „Sezóna sklizně vodních lilií“ v téže kategorii získal čestné uznání, snímek byl pořízen v deltě Mekongu.    

Celý příspěvek

GLOBÁLNÍ PARTNERSKÝ PROJEKT ZDRAVOTNÍ PÉČE 8 STÁTŮ

Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko, Rusko a Vietnam zahájily globální partnerský projekt zdravotní péče, který podrobně představil 17. listopadu v Hanoji Gareth Ward, velvyslanec Velké Británie ve Vietnamu. Jedná se o partnerství pro globální systém zdravotní udržitelnosti a odolnosti (PHSSR) jenž ve Vietnamu začal svoji činnost 18. listopadu a který si klade za cíl zahájit víceodvětvové úsilí pomoci zdravotnickým systémům předvídat, předcházet a přizpůsobovat se různým zdravotním výzvám, kterým čelí svět. Projekt byl založen Světovým ekonomickým fórem (WEF), britskou London School of Economics (LSE) a britským farmaceutickým průmyslovým gigantem AstraZeneca.

Celý příspěvek

NEJVĚTŠÍ SMLOUVA O VOLNÉM OBCHODU PODEPSÁNA!

Od 12. do 15. listopadu se v Hanoji konal 37. summit Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), v rámci kterého byla 15.listopadu úspěšně podepsána největší smlouva o volném obchodu na světě, kterou podepsalo deset zemí ASEAN (Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam) a spolu s nimi i pět významných obchodních partnerů (Čína, Jižní Korea, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland). Tato smlouva o volném obchodu Asie a Tichomoří s názvem RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) je velmi významná, protože se týká 2,2 miliardy obyvatel(!) a tento nový silný ekonomický celek tvoří jednu třetinu globálního HDP i světové populace. Mnoho předních světových politiků i generální tajemník OSN ocenili Vietnam nejen za jeho předsednictví ASEAN, ale zejména za velmi konstruktivní řízení 37. summitu ASEAN. Blahopřejeme a moc gratulujeme Vietnamu! Congratulations Viet Nam!
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
Zprávu zveřejnil na svém webu 16. 11. 2020 populární Pražský zpravodaj:
 
Zprávu zveřejnil na svém webu 16. 11. 2020 přední podnikatelský časopis Prosperita:

Celý příspěvek

Unikátní transplantace ve Vietnamu


Ústřední vojenská nemocnice č. 108 v Hanoji (Benh vien Trung uong Quan doi 108, No. 1 Tran Hung Dao, Hai ba Trung, Ha Noi)  provedla dne 16. 9. 2020 unikátní operaci, kdy pacientovi N. X. T. z provincie Thanh Hoa byly transplantovány obě ruce. Dárcem byl člověk, jemuž odumřel mozek. Nejedná se samozřejmě o první operaci tohoto typu ve světě, neboť takových případů ze světové medicíny je známo více (včetně Československa), ale jedná se o první provedenou transplantaci končetin po amputaci nejen ve Vietnamu, ale vůbec v celé jihovýchodní Asii.  
Operace proběhla již 16. 9. 2020. 18i-letý pacient N. X. T. přišel o horní končetiny při náhodném výbuchu před 3 lety. Od té doby čelil obtížím v každodenním životě. Nyní po více jak 2 měsících od operace se pacientovy rány zacelily a končetiny se dobře adaptovaly. Pacient je schopen držet věci a používat například mobilní telefon.  Stále ale potřebuje fyzikální terapii, aby zlepšil svůj rozsah pohybu.

Celý příspěvek