AUTOMOBILY VINFAST SE ÚSPĚŠNĚ PRODÁVAJÍ

Vietnamská domácí automobilka VinFast z Hai Phongu, která je dceřinou společností konglomerátu VinGroup i přes potíže způsobené pandemii Covid-19 a mnoha obrovskými záplavami, prodala v roce 2020 celkem 29 485 automobilů. Moderní automobily VinFast se osvědčily, získaly si u veřejnosti velkou oblibu a pevně zakotvily na perspektivním vietnamském trhu.
Loni bylo ve Vietnamu prodáno 407 487 všech druhů a typů automobilů. Nejvíce značky Hyundai 81 368 kusů, pak následují Toyota 70 692, Kia 39 180, Mazda 32 224, VinFast 29 485, Mitsubishi 28 954, Ford 24 663, Honda 24 418 a další. Automobilka VinFast se umístila na vynikajícím 5. místě a předstihla mnohé jiné daleko větší, renomované a mnoho let na vietnamském trhu již zavedené značky. I proto z celého srdce moc gratuluji a blahopřeji inženýrům, technikům i dělníkům automobilky VinFast v Hai Phongu!
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti

Celý příspěvek

TELEKOMUNIKAČNÍ SLUŽBY SPOLEČNOSTI VIETTEL V ZAHRANIČÍ

Společnost Viettel je státním podnikem, jenž byl založen 1. 6. 1989 původně jako stavební společnost SIGELCO. V průběhu let se společnost několikrát transformovala pod různými názvy na dnešní nadnárodní telekomunikační společnost se sídlem v Hanoji (D26/3 Tôn Tht Thuyết, obvod Yên Hòa, okres Cu Giy, Hà Ni).

Viettel je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb ve Vietnamu, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany. Viettel se rozrostl z původní stavební společnosti na společnost, která se zabývá telekomunikací a informačními technologiemi; výzkumem a výrobou elektronických a telekomunikačních zařízení; obranným průmyslem; kybernetickou bezpečností a digitálními službami. Viettel je považován za jeden z největších a nejefektivnějších státních podniků ve Vietnamu, a to díky vysokým příjmům, největšímu příspěvku do státního rozpočtu a nejvyšší hodnotě značky. Viettel zaměstnává na 50 000 lidí jak ve Vietnamu, tak i v zahraničí. Od roku 2000 Viettel vydělal 1,78 kvadrilionů vietnamských đongů (VNƉ), zisk dosáhl 334 bilionů VNƉ, vlastní kapitál 134 bilionů VNƉ a návratnost vlastního kapitálu činila 30 – 40 %.

Celý příspěvek

Generál Pham Tuan, letec-kosmonaut a nedávné výročí jeho letu do kosmu.

Generál Pham Tuan bude mít letos již 74 let. Jeho kosmický let se uskutečnil již roku 1980, jak správně poznamenal čestný předseda ČVS, p. Marcel Winter, jenž zdůraznil, že mladým lidem je třeba připomínat tento významný počin. Samozřejmě, všichni kosmonauté z malých zemí létali do kosmu díky spolupráci s ruskými a také s americkými kosmonauty. Díky bývalému SSSR a dnešnímu Rusku mají kosmonauty nejen země bývalého východního bloku, ale i Francie, Velká Británie nebo i Afghánistán, Sýrie nebo Indie a Japonsko, díky USA zase mají kosmonauty takové země, jako je Itálie, Mexiko, Saudská Arábie a další země. (Někteří kosmonauté letěli prvně se sovětskými a později s americkými, to je případ Francouzů nebo Japonců).

Nicméně, kosmonaut Pham Tuan často chodí na besedy do škol a mezi mládež.

Stačí si zadat na YouTube heslo Giao lưu vi Anh hùng Vũ tr Trung tướng Phm Tuân a vyskočí Vám návštěva generála Pham Tuana mezi mladými lidmi zřejmě v buddhistické škole, když mu bylo 70 let. Nevýhodou tohoto spotu je, že je hrozně dlouhý a pouze ve vietnamštině. Kratší spot lze najít na YouTube po zadání hesla Anh hùng Vũ trụ Phạm Tuân, máy bay B 52 dài 600 m (lze to zadat samozřejmě bez diakritických znamének). Tento spot je z téže školy, trvá něco přes 5 minut a generál Pham Tuan zde hovoří o tom, jak se mu podařilo sestřelit bombardér B-52 na noční obloze nad Hanojí přímo ze svého letadla o vánočních svátcích roku 1972.

A ještě jedna zajímavost k letci-kosmonautovi Pham Tuanovi.

V roce 2010 nakladatelství Naše vojsko vydalo knihu „MiGy nad Severním Vietnamem – Vietnamské lidové letectvo v boji, 1965 – 1975. “ od britského autora Rogera Bonifaceho. R. Boniface studoval mimo jiné v Singapuru a koncem 20. století se sem vrátil, kde pracoval 6 let. Mimo jiné v této knize, která je ještě na našem trhu k dostání, zpovídal osobně 3 nejvýznamnější vietnamské piloty, kteří měli nejvíce sestřelů amerických letadel – generálmajora Pham Ngoc Lana, generálmajora Nguyen Nhat Chieua a plukovníka Nguyen Van Baye.

Pham Tuan, protože mu bylo v roce 1972 teprve 25 let, měl na svém kontě pouze 1 sestřel, ale špičkový, neboť je jediným člověkem na světě, který sestřelil bombardér B-52 přímo na nočním nebi ze svého MiGu. Existuje fotografie, jak mladý vietnamský pilot ukazuje překvapenému zajatému americkému pilotovi, jak ho „sundal“. (Tuto fotografii mám ve svém archívu z deníku Nhan Dan z tehdejší doby, žel, na internetu nikde není k dispozici…). Proč to zdůrazňuji? Protože i podle britského autora Američané dodnes tento sestřel tímto způsobem nepřiznávají…

Výše jmenovanou knihu doporučuji všem přátelům Vietnamu, protože je to asi první kniha na našem trhu, jenž je autorem věnována „vietnamskému lidu a hrdinným vietnamským pilotům“.

Zpracoval Ing. Jiří Homola

 

 

Pěstování pumela ve Vietnamu.

PĚSTOVÁNÍ PUMELA VE VIETNAMU

V posledních letech získává na oblibě v Evropě i na dalších kontinentech pumelo (pomelo neboli šedok), což je citrusová rostlina Citrus maxima (někdy Citrus grandis). Tento druh pochází z jihovýchodní Asie, kde se hojně pěstuje a rozšířil se do tropů a subtropů celého světa. Na rozdíl od většiny ostatních druhů rodu Citrus se pumelu daří nejlépe v podmínkách tropických nížin s vysokými teplotami a s dostatečnou vlhkostí, což splňují právě podmínky zemí jihovýchodní Asie, jako je Vietnam, Thajsko, Malajsie, Kambodža, ale i oblasti jižní Číny. Pokud se pumelo rozšířilo na jiné kontinenty, tak je to tam, kde jsou podobné přírodní podmínky (Střední Amerika, Brazílie, Florida).

Pumelo v ovocné školce Zemědělské univerzity v Hanoji (foto: Jiří Homola)

Celý příspěvek

LUNÁRNÍ NOVÝ ROK VE ZNAMENÍ BUVOLA VE FILATELII VIETNAMU I DALŠÍCH ZEMÍ

Vietnamská pošta vydává pravidelně v posledních letech známky vždy k danému konkrétnímu roku, jenž je ve znamení nějakého zvířete podle lunárního kalendáře. Ostatně, dělají to i jiné pošty, zejména ze zemí, které jsou ovlivněné buddhismem, takže podobná témata vydávají pošty Číny, Hongkongu, Macaa (obě čínské enklávy vydávají vlastní známky!), Jihokorejské republiky, Japonska, Tchaj-wanu, Malajsie, Singapuru, ale třeba i Austrálie, Nového Zélandu, Kanady, USA, Francie, ostrova Guernsey (spadající pod Velkou Británii), což by se dalo vysvětlit i početnými asijskými komunitami, překvapivé ale je, že známky s touto tématikou vydávají třeba i pošty Srbska, Slovinska, Uruguaye, Argentiny nebo dokonce Arménie či Rumunska a Maďarska! Tento, pomalu již končící rok, byl ve znamení krysy a vietnamská pošta k tomu vydala známky koncem r. 2019, které jsou laděné do červené barvy (barva štěstí v jihovýchodní Asii). Nový lunární rok 2021, jak již na stránkách Česko-vietnamské společnosti zaznělo, bude ve znamení buvola. Celý příspěvek