PŘÍMÉ LETY DO VIETNAMU OD 29. BŘEZNA

Vietnamská letecká společnost Bamboo Airways zahájila 5. února prodej letenek pro přímé lety z Prahy do Hanoje a zpět, které začnou 29. března. Nejdříve se bude létat dvakrát týdně, ve středu a v neděli, letadly Boeing Dreamliner 787-9, určených pro 298 cestujících. Pražská kancelář Eurovina Travel nabízí letenku Praha-Hanoj-Praha již za 16 500,- Kč. Odlet z Prahy bude v 18,05 hodin a přílet do Hanoje druhý den v 10,30 hodin tamního času, doba letu činí 10,30 hodin. Z Hanoje se bude odlétat v 9,20 hodin a přílet do Prahy je plánovaný na 16,00 hodin, doba letu 11,40 hodin.
Splní se tak můj životní sen, mé velké mnohaleté přání, potřebné první přímé letecké spojení ČR s Vietnamem. Při svých 48 cestách letadlem do Vietnamu a zpět jsem poznal všechny „slasti“ dosavadního přestupování ve Frankfurtu, Paříži, Londýně, Moskvě i v Hongkongu, které zahrnovaly také dvakrát rozbitý kufr a doručený šestkrát až druhý i dvakrát dokonce až třetí den po příletu. Navíc celková doba letu i s čekáním na přestup se pohybovala většinou 18 hodin a letenky byly díky přestupu mnohem dražší.
Evropský parlament bude tento měsíc schvalovat dohodu o volném obchodu EU s Vietnamem (EVFTA), která byla loni 30. června podepsána v Hanoji a protože ihned po jejím schválení nabude platnosti, což bude znamenat velké vzájemné snížení cel, tak určitě naši exportéři tuto přímou leteckou linku uvítají. Téměř 97 milionový Vietnam sníží 65% dovozního cla na zboží z EU, tedy i od nás, což by rozhodně měli naši výrobci rychle využít. Vietnam navíc předsedá ASEAN (Sdružení zemi Jihovýchodní Asie), kde žije celkem přes 650 milionů obyvatel.
Našim turistům překrásný Vietnam doporučuji a zejména dětem i seniorům bude přímá letecká linka vyhovovat. Vidět Vietnam na vlastní oči a poznat tuto zemi úsměvů, památek, výborné gastronomie, písčitých pláží u nádherného moře, ale také mnoha vietnamských přátel, kteří u nás v minulosti studovali nebo pracovali, rozhodně stojí za to!
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti

ČESTNÝ PŘEDSEDA ČVS BYL POZVÁN NA SVAZ VIETNAMCŮ V ČR

U příležitosti 70. výročí navázání diplomatických vztahů českého státu s Vietnamem (2. 2 1950 – 2. 2. 2020) byl dne 30. ledna pozván čestný předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter na Svaz Vietnamců v ČR. Nejdříve mu předseda Svazu Vietnamců v ČR pan Dr. Ing. Nhien Nguyen Duy předal dárek k novému lunárnímu roku 2020 a pak spolu hovořili o významném letošním jubileu vzájemných vztahů ČR a Vietnamu. Potom oba poskytli rozhovor třem přítomným vietnamským sdělovacím prostředkům (televizím a rozhlasu) o 70 letech přátelství a spolupráce českého státu a Vietnamu. Přátelské setkání bylo zakončeno společnou večeří ve vietnamské restauraci Dong Do v pražské Sapě.
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti toto setkání zhodnotil: „Byl to nádherný večer se správnými lidmi při správné události a na správném místě. Naše vlast má ze všech zemí EU nejdelší diplomatický vztah s Vietnamem, toho je nutné si vážit a tradiční mnohaleté přátelství i vzájemnou hospodářskou spolupráci stále aktivně prohlubovat. To je úkol nás všech!„.
Jiří Hruška
Místopředseda Česko-vietnamské společnosti

Celý příspěvek

PROSBA A UPOZORNĚNÍ PRO VIETNAMCE V ČR

Vážení přátelé, nastává oslava nového lunárního roku Tét a mnozí se chystáte za svými rodinami do Vietnamu. Prosím při cestě tam i zpět ve zvýšené míře dbejte o své zdraví a tím i o zdraví svých nejbližších. Čínský koronavirus se přenáší z člověka na člověka a již na něj zemřelo 17 osob. Velká hromadná koncentrace mnoha cestujících na mezinárodních letištích velmi zvyšuje riziko nákazy a dalšího šíření tohoto nového respiračního onemocnění. Mám o vás opravdu hodně velký strach, protože vás máme všechny moc rádi.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti

Celý příspěvek

VEŘEJNÉ OTÁZKY PRO VLÁDU ČR, ODESLANÉ PREMIÉROVI ČR

Jsou firmy v ČR dostatečně připravené na dohodu o volném obchodu EU s Vietnamem, která může začít platit již v únoru? Provedly si výrobní a exportní firmy u nás kvalitní průzkum vietnamského trhu? Spolupracuje česká ekonomická diplomacie s více jak tisíc Vietnamci, kteří u nás v minulosti vystudovali vysoké školy a nyní žijí ve Vietnamu? Vědí firmy v ČR o stovkách důležitých tendrů ve Vietnamu každoročně zveřejněných? Znají firmy v ČR vietnamské obchodní zvyklosti a zákony? Necháme se ve Vietnamu předhonit zeměmi EU a budeme pouze dodávat české výrobky firmám do EU a ty je budou reexportovat se svým ziskem do Vietnamu? Nechají si už konečně ministerští úředníci poradit lidmi z praxe s mnohaletými zkušenostmi z Vietnamu?
Odpovědi dá stav, který bude, až v únoru odsouhlasí Evropský parlament dohodu o volném obchodu EU s Vietnamem (EVFTA) a ta začne platit.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
Vizionář roku 2012 v ČR
Nositel zlatých medailí z 16 mezinárodních veletrhů v Hanoji

Celý příspěvek

EVROPSKÁ OBCHODNÍ KOMISE SCHVÁLILA DOHODU O VOLNÉM OBCHODU MEZI EU S VIETNAMEM

21. ledna schválila v Bruselu Komise pro mezinárodní obchod (INTA) Evropského parlamentu dohodu o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA), která byla loni 30. června podepsána v Hanoji. Vietnam se stal první zemí v Asii, se kterou EU dohodu o volném obchodu podepsala. Na svém únorovém zasedání ve francouzském Štrasburku bude Evropský parlament (EP) hlasovat o dohodě EVFTA a dohodě o ochraně investic (EVIPA). Pokud bude dohoda o volném obchodu EVFTA schválena, nabude platnosti. Aby EU mohla úspěšně projít dohoda EVFTA, musí se Vietnam připojit ke třem úmluvám Světové organizace práce (ILO), týkající se práv pracovníků.

Celý příspěvek

ZEMŘEL PŘÍTEL VIETNAMCŮ PŘEDSEDA SENÁTU PARLAMENTU ČR JAROSLAV KUBERA

S velikou lítostí a hlubokým žalem jsme přijali zprávu, že 20. ledna ve věku 72 let zemřel předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera, senátor za ODS a dlouholetý úspěšný starosta severočeských Teplic, kde také rád navštěvoval akce Vietnamců. Pan Jaroslav Kubera byl vynikající a velmi charakterní člověk, se kterým jsme se v minulosti několikrát setkali na akcích Vietnamců v Praze a opravdu vždy jsme spolu přátelsky hovořili o Vietnamcích žijících a pracujících u nás. Měl moc rád Vietnamce a velmi si vážil pracovitosti Vietnamců i vynikajícího školního prospěchu jejich dětí.
V úctě se naše Česko-vietnamská společnost sklání před jeho záslužnou a zásadovou celoživotní prací, která byla naplněna lidskostí, pravdou, upřímností a láskou k lidem. Vyjadřujeme naši upřímnou a hlubokou lítost a soustrast celé jeho rodině. Čest jeho památce!
                      PaedDr. Miloš Kusý                        Marcel Winter
                         Předseda ČVS                       Čestný předseda ČVS          

Celý příspěvek

OSLAVILI JSME TÉT I NA VELVYSLANECTVÍ VIETNAMU V PRAZE

Na základě pozvání se oslavy nového lunárního roku 2020 na velvyslanectví Vietnamu v Praze zúčastnili za Česko-vietnamskou společnost (ČVS) předseda ČVS PaedDr. Miloš Kusý s manželkou Hanh a čestný předseda ČVS Marcel Winter. PaedDr. Miloš Kusý pronesl pozdravný projev, ve kterém jménem ČVS popřál všem přítomným hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém lunárním roce „myši“. Oba zástupci naší ČVS byli vyzváni ke slavnostnímu novoročnímu přípitku s velvyslancem Vietnamu v ČR Ho Minh Tuanem, předsedou Asociace Vietnamců v Evropě Hoang Dinh Thangem a s předsedou Svazu Vietnamců v ČR Dr. Ing. Nhien Nguyen Duy. Čestný předseda a tiskový mluvčí ČVS Marcel Winter tuto slavnostní akci takto zhodnotil: „Byl to velmi krásný večer plný vynikajících setkání a rozhovorů s mnoha našimi přáteli.“  
Jiří Hruška
Místopředseda Česko-vietnamské společnosti

Celý příspěvek