8 LET STARÁ ROZVOJOVÁ POMOC ČR VE VIETNAMU TAJFUN HAIYAN VYDRŽELA

Dne 22.října 2005, tedy před osmi roky, byla slavnostně zahájena výroba ekologických biohnojiv v nové továrně v Hai Duong, vzdáleném 50 km od Hanoje. Česká republika dodala v rámci zahraniční rozvojové pomoci Vietnamu technologii na výrobu organominerálních hnojiv (biohnojiv) v hodnotě 21 milionů Kč (gestorem bylo MPO ČR) a vietnamská vláda uvolnila na stavební část v přepočtu 22 milionů Kč. Nový podnik se měl stavět tři roky, ale nám se ho podařilo postavit za 353 dní, tedy s dvouletým předstihem. Protože již osm roku funguje bez jediné reklamace a z televizních zpráv jsem se dozvěděl, že tuto oblast také 10.listopadu zasáhl tajfun Haiyan, hned druhý den jsem tuto továrnu navštívil. Po cestě z Hanoje do Hai Duongu jsem viděl zničené velké reklamní  stojany, poškozené střechy domů, polámané i vyvrácené stromy a tak jsem měl obavy o naše osm let staré dílo. Pracovníci závodu sice ještě uklízeli polámané větve stromů a zametali výrobní halu od všech nečistot, ale také již sypali biohnojivo do pytlů. Potěšilo mne, že tajfun Haiyan naši společnou práci nezničil a výroba biohnojiv pokračuje dál. Největší radost jsem však měl z toho, že na obalech výrobků této továrny je uvedeno „VIET-SÉC“, neboli Vietnam-Česká republika i osm let od předání české technologie.

MARCEL_WINTER_S_OBALEM_VYROBKU_TOVARNY_NA_BIOHNOJIVA_V_HAI_DUONG_-_11._11._2013

Je to důkaz, že Vietnam si této zahraniční rozvojové pomoci ČR dodnes velmi váží a že je s naší prací již plných osm roků její provozovatel firma VIET TIEN SON spokojena. A to je hodnotná propagace naší země ve Vietnamu.

 

Marcel Winter – Hanoj

Bývalý manažer realizace projektu ZRP ČR v Hai Duong

Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.