2. 2. 2015 – 65 LET NAVÁZÁNÍ DIPLOMATICKÝCH VZTAHŮ S VIETNAMEM

    Dne 2. února uplyne 65 let od navázání diplomatických vztahů našeho státu s Vietnamem. Se zemí, která musela 41 let bojovat proti různým agresorům za svoji svobodu. Vietnamci bojovali proti japonským fašistům a francouzské kolonizátory porazili u Dien Bien Phu. Americké vojáky, kteří v rozporu se ženevskými konvencemi používali ve Vietnamu chemické zbraně East Orange i napalm, Vietnamci jako jediní na světě ve válečném konfliktu také porazili a z bývalého Jižního Vietnamu je vyhnali. Vyhnali také z pohraničí Vietnamu loupeživé kambodžské maoistické Rudé Khméry, kteří kradli potraviny, zemědělský dobytek a unášeli vietnamské dívky i ženy. Vietnamci dokonce osvobodili celou Kambodžu od polpotovské genocidy, při které Rudí Khmerové zavraždili přes 2,5 milionu svých spoluobčanů. Vietnamští vojáci se také odvážně postavili bránit svoji vlast a svobodu proti miliardové Číně, když jim vyhlásila válku, a ta nakonec přistoupila na příměří. Proto si Vietnamu a Vietnamců vážím. V této zemi žije přes 200 tisíc Vietnamců, jenž hovoří česky nebo slovensky, protože u nás v minulosti studovali. U nás dnes žije přes 70 tisíc Vietnamců. Vietnamci nám jsou velmi vděční za pomoc, kterou jim 65 let poskytujeme. Nikdo na světě nepřetržitě tolik roků Vietnamu nepomáhá, a proto máme v této překrásné zemi s 92 miliony obyvatel mnoho přátel. Za 47 návštěv Vietnamu a díky předloňskému 8 měsíčnímu bydlení v Hanoji jsem poznal, že s Vietnamem máme také mnoho společného.

     Nejoblíbenějším sportem ve Vietnamu je stejně jako u nás kopaná a proto tam existuje jeden televizní kanál zaměřený výhradně jen na fotbal, stejně jako deník Bóngdá a týdeník Bóngdá & Cuocsóng. Nejoblíbenějším nápojem ve Vietnamu je pivo. My máme pověst o blanických rytířích a Vietnamci mají stejnou pověst o zlaté želvě v jezeru Navráceného meče v Hanoji. 
   65 letou tradici přátelství, pomoci a spolupráce je potřeba prohlubovat a perspektivní vietnamský trh nejen aktivně oslovit, ale začít s vietnamskými partnery spolupracovat, protože Vietnam je členem sdružení zemí Jihovýchodní Asie ASEAN, které má celkem 600 milionů obyvatel. Je členem WTO (Světové obchodní organizace), má růst HDP 5,3% a s ČR má uzavřenou mezivládní dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic i smlouvu o zabránění dvojího zdanění. Je proto dobře, že na letošním dubnovém obchodním veletrhu Vietnam Expo v Hanoji se ve společné expozici představí naši exportéři.
   Jsem rád, že v továrně na organominerální hnojiva (biohnojiva) v Hai Duong funguje bez jediné reklamace již přes 9 let česká technologie, která byla dodána v rámci naší zahraniční rozvojové pomoci, což je výborná propagace České republiky ve Vietnamu. Přeji ČR i VSR do dalších let vzájemných diplomatických vztahů co nejvíce přátelství a spolupráce! 
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
Ministri_Pham_Binh_Minh_a_Lubomir_Zaoralek_podepsali_memorandum_o_spolupraci_24._7._2014
Ministri_Pham_Binh_Minh_a_Lubomir_Zaoralek_podepsali_memorandum_o_spolupraci_24._7._2014..Tato zpráva je již zveřejněna na webu ekonomického a podnikatelského časopisu PROSPERITA:
a je zařazena do rubriky INFO LOBBY.
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Miloš Kusý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.